Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Nie będzie łączenia kopalń? Związkowcy prawie dogadani z Kompanią

16.01.2014 13:07 | 3 komentarze | tora

Do wielogodzinnych negocjacjach centralom związkowym udało się wstępnie porozumieć z zarządem Kompanii Węglowej w sprawie restrukturyzacji spółki.

Nie będzie łączenia kopalń? Związkowcy prawie dogadani z Kompanią
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przede wszystkim związkowcy podkreślają, że zarząd jest skłonny zrezygnować z łączenia kopalń oraz zwolnienia około 1000 osób administracji w KW SA. Ci w zamian za gwarancję pracy nie dostaną 14 pensji przez trzy lata. W czwartek 16 stycznia kolejna runda rozmów, która może się zakończyć spisaniem porozumienia.

Wstępne ustne porozumienie osiągnięto w środę dosłownie rzutem na taśmę, dzień po wyznaczonym terminie. Rozmowy trwały od godz. 7.00 do 21.00.

Jak informuje Solidarność Górnicza kierownictwo Kompanii przychyliło się do zdania central związkowych i porzuciło myśl o zwolnieniu ponad tysiąca ludzi za cenę zawieszenia wypłaty "czternastki" na okres trzech lat. Za rok 2013 czternasta pensja zostanie im jeszcze wypłacona. Uzgodnienie dotyczy lat następnych. Ceną za utrzymanie pracy będzie również pozbawienie administracji prawa do posiłku profilaktycznego. Równocześnie ustalono, że w przypadku poprawy sytuacji finansowej Kompanii możliwy będzie powrót do wypłaty zawieszonego świadczenia przed upływem trzech lat.

Pozostali pracownicy kopalń będą mieli wydłużoną gwarancję zatrudnienia z obecnego 2015 roku do 2020 roku.

Zarząd zgodził się na postulat central związkowych, by nie łączyć administracyjnie większości kopalń. Za to pracodawca zyskał swobodę przenoszenia pracowników między kopalniami wstępnie przewidzianymi do łączenia.

Prawa do deputatu węglowego dla emerytów pozbawieni zostaną jedynie pracownicy przyjmowani do pracy. Pozostali, czyli pracownicy i emeryci uprawnienie to zachowają. Zlikwidowany zostanie fundusz motywacyjny oraz dopłata do chorobowego innego niż wypadkowe. W zamian za związkową zgodę na te kroki pracodawca zobowiązał się do utrzymania pozostałych elementów wynagrodzenia.

Solidarność górnicza informuje ponadto, że zarząd zgodził się odstąpić od likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych i wyprowadzenia poza struktury firmy kompanijnego Zakładu Remontowo-Produkcyjnego. Nie podjęto natomiast ostatecznych decyzji co do Zakładu "Elektrociepłownie". - Zarząd stoi na stanowisku, że nie jest w stanie pozyskać środków unijnych na modernizację elektrociepłowni, m.in. na likwidację niskich emisji. Chciałby też stworzenia z "Elektrociepłowni" spółki celowej. My jesteśmy zdania, że należy raz jeszcze przeanalizować sytuację i podjąć próbę pozyskania tych pieniędzy przez Kompanię Węglową. Będziemy jeszcze dyskutować na ten temat - zapowiedział już po zakończeniu środowego spotkania przewodniczący kompanijnej "Solidarności" Jarosław Grzesik.

Ponadto Zarząd zrezygnował z zamiaru sprzedaży Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych Sp. z o.o. i Konsorcjum Ochrony Kopalń Sp. z o.o. Strony nie porozumiały się co do planów sprzedaży kopalni "Knurów-Szczygłowice" Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA.

Zbigniew Madej, rzecznik prasowy KW SA potwierdza zbliżenie stanowisk.