Stowarzyszenie Spichlerz chce ocalić kawałek historii
Zebrali kilkaset zdjęć z przełomu 1939-1989 roku i nagrali kroniki z prawdziwego zdarzenia. Grupa amatorów historii ze Stowarzyszenia Spichlerz próbuje ocalić kawałek historii swojej gminy.
To kolejny projekt Stowarzyszenia Działań Lokalnych Spichlerz z Czernicy poświęcony historii gminy.– Tym razem postanowiliśmy wziąć się za czasy dwóch największych totalitaryzmów, bo to czasy naprawdę ciekawe, pełne historii takich jak ta, że dwóch ludzi z jednej wioski musiało walczyć ze sobą, stojąc po dwóch stronach frontu – tłumaczy Jan Krajczok, prezes Stowarzyszenia Spichlerz.
Od maja do grudnia w ramach projektu „Tarcza rodziny i zabawy na historii ciemne sprawy” mieszkańcy dwóch sołectw, Czernicy i Łukowa Śląskiego mają okazję jeszcze lepiej poznać swoją "małą ojczyznę", nie tylko „ciemne sprawy” jej historii, ale także to, jak ludzie żyli i bawili się w latach 1939 – 1989. – Rodzina i zabawa to właśnie istota życia, chcieliśmy sprawdzić, jak te dwie uniwersalne wartości dają radę w starciu z okrucieństwem historii, zwłaszcza, że historia naszych ziemi jest jedną z najokrutniejszych w Europie – mówi Jan Krajczok – Wyszliśmy z założenia, że to właśnie rodzina i zabawa pozwoliła ludziom przetrwać te ciężkie czasy – dodaje prezes czernickiego stowarzyszenia.
O trudnych dziejach opowiedzieli z przymrużeniem oka, tworząc fantastyczne czernicko-łukowskie kroniki filmowe. – Cały czas staramy się szukać nowych sposobów na komunikowanie o ważnych sprawach. Nośnik filmowy bez wątpienia robi większe wrażenie niż np. tradycyjny wykład akademicki – mówi Jan Krajczok. Poprzez cykl kronik filmowych można dowiedzieć się, jak wyglądały lokalne uroczystości, praca na roli czy zabawy dzieci i dorosłych.
Zobacz kroniki filmowe: http://www.zameczek-czernica.pl/index.php?app=YouTubeSpichlerz&action=show
- Projekt będzie realizowany do końca roku. Wiosną nie zabrakło u nas atrakcji takich jak zabawa karnawałowa w stylu PRL czy prawdziwie PRL-owski piknik. Również jesienią można się spodziewać podobnych imprez, dlatego zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej www. sdlspichlerz.pl. W najbliższym czasie wydana zostanie także czernico - łukowska sylwa, w której znajdą się zgromadzone przez nas zdjęcia i ciekawe opowieści mieszkańców Czernicy i Łukowa o latach przełomu 1939-1989 – mówi Agnieszka Pytlik ze stowarzyszenia Spichlerz i dodaje: - Cały czas można jeszcze dostarczać do nas fotografie, zresztą nie tylko z tego okresu. Chętnie przyjmujemy wszelkie zdjęcia, dokumenty, pamiątki, wspomnienia, które będziemy wykorzystywać w kolejnych latach, przy kolejnych wystawach, piknikach, wieczorach wspomnień – dodaje Agnieszka. W stowarzyszeniu wszystkie dokumenty są profesjonalnie digitalizowane, dzięki czemu mają szanse spokojnie przetrwać nie tylko do czasów wnuków i prawnuków, ale znacznie dłużej. – W najbliższym czasie wytyczone zostaną też cztery trasy questingowe, z czego trzy będą dla pieszych, a jedna rowerowa, dlatego już teraz zapraszam na ciekawą wycieczkę po terenach naszej gminy – mówi Agnieszka Pytlik.
Projekt "Tarcza rodziny i zabawy na historii ciemne sprawy" jest współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.