Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Ścieżka powstań śląskich w Rydułtowach oficjalnie otwarta

16.09.2013 19:45 | 1 komentarz | mas

W sobotę odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki powstań śląskich wytyczonej na tunelu kolejowym przy ul. Raciborskiej.

Ścieżka powstań śląskich w Rydułtowach oficjalnie otwarta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trasa powstała w miejscu wydeptanej przez mieszkańców ścieżki, traktowanej jako skrót pomiędzy osiedlem Orłowiec i ul. Mickiewicza. - Nie było sensu zagradzać jej, zabraniać przechodzenia tędy, bo ludzka natura zawsze szuka skrótów  - podkreśla Marcin Połomski z Urzędu Miasta w Rydułtowach, pomysłodawca ścieżki. - Rydułtowski tunel jest szczególnym, jedynym w swoim rodzaju miejscem. Tutaj toczyły się pierwsze walki powstańcze w Rydułtowach, czego dowodem jest pomnik poległego powstańca Jerzego Dembczyka przy północnym wylocie tunelu - podkreśla.

Nośne skrzydła

Ścieżkę tworzą trzy załamania. To nawiązanie do znanej ze zdjęć lotniczych ówczesnej trasy. Całość ma kształt róży z trzema pąkami, czyli placami symbolizującymi trzy powstania. Na każdym został osadzony betonowy słup. - Pomniki mają uniwersalną i nośną dla powstań formę skrzydeł - zaznacza projektant, Bartosz Majewski. Do pomników zostały przytwierdzone tablice z opisem przebiegu zrywów powstańczych.

- Ogromnie cieszę się, że ścieżka powstała. Uświadamia ona młodzieży, jaka była nasza przeszłość, że wielkie wydarzenia historyczne toczyły się nie gdzieś daleko od nas, ale również w Rydułtowach - zaznacza burmistrz Kornelia Newy. Dodaje, że jej starzik był powstańcem. - Tu walczył. Starzik mojego męża również. A starka donosiła im jedzenie - podkreśla pani burmistrz.

Awers i rewers

Ścieżkę poświęcił ks. Stanisław Juraszek, proboszcz parafii Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach-Orłowcu. - Chcemy złożyć wielki hołd naszym ojcom, którzy zapragnęli żyć po polsku, ale jednocześnie nie możemy zapominać o tych, którzy tworzyli kulturę i dobro tej ziemi - zaznaczył i przypomniał postać Franciszka Radlika, wieloletniego dyrektora kopalni Charlotte w Rydułtowach. - Kiedy dziś z szacunkiem i pietyzmem oddajemy hołd powstańcom, to musimy pamiętać, że ziemie pogranicza zawsze mają awers i rewers - dodał.

(mas)

Fotorelacja z inscenizacji historycznej towarzyszącej otwarciu TUTAJ

Ludzie:

Marcin Połomski

Marcin Połomski

Burmistrz Miasta Rydułtowy