Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Obywatel – senior, dziś brzmi dumnie

30.08.2013 11:32 | 0 komentarzy | eos

Racibórz jest jednym z kilku śląskich miast, które włączyły się w organizację drugiego Kongresu „Obywatel Senior”.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nad wydarzeniem honorowy patronat objęła prof. Irena Lipowicz, albowiem wielka debata nad sprawami ważnymi dla osób starszych organizowana jest przy współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Święto seniora, na które złożą się wykłady, wystawy i występy artystyczne przygotowane jest z myślą o ludziach, dla których osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza rezygnacji z aktywności w swoim środowisku, usunięcia się na margines życia zawodowego czy też społecznego miasta.

Impreza odbędzie się 16 września o godz. 11.00 w Raciborskim Centrum Kultury, a organizowana jest przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Raciborzu, Raciborskie Centrum Kultury oraz Ślaski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu. Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent miasta Racibórz Mirosław Lenk i poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, a patronat medialny – „Nowiny Raciborskie”, których redaktor naczelny Mariusz Weidner poprowadzi całe spotkanie.

W części oficjalnej połączonej z otwarciem Kongresu „Obywatel Senior” zaplanowano dwa wykłady: „Prawa seniora w Unii Europejskie” przygotowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Katowicach oraz „Wolontariat 60+” zaprezentowany przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Katowicach. Gościem specjalnym kongresu będzie pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach dr Aleksandra Wentkowska.
Program uświetnią występy grup wokalnych i tanecznych z RCK i ŚUTW m.in. chóru żeńskiego „Vivo” i zespołu „60 plus”. Zaplanowano też pokaz mody dedykowany seniorom podążającym z duchem czasów.
Po przerwie na kawę i ciasteczko, na piętrach RCK rozpoczną się bloki tematyczne. Tam też przygotowana zostanie wystawa pt. „Pasje emeryta”, na której będzie można obejrzeć wykonane przez seniorów prace poczynając od plastyczno-malarskich, po robótki ręczne. Seniorzy uczestniczący w kongresie mogą skorzystać z porad dietetyka, na temat zdrowego odżywiania oraz kosmetyczki, która podpowie, jak w jesieni życia wyglądać pięknie. W bloku poświęconym muzyce i ruchowi, w sali kameralnej zaplanowano taniec w kręgu. W dbałości zaś o zdrowie seniorów, w szczególności tych niestroniących od papierosów, przedstawiciele Sanepidu przeprowadzą badania zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Można też będzie zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze krwi.

– Zależy nam, żeby możliwe wiele osób w wieku powyżej 60 lat skorzystało z okazji do dyskusji na temat roli seniorów i ich godnego życia. Stanowimy dziś dużą siłę i znaczące gremium liczące ok. 12 tys. emerytów i rencistów skupionych w organizacjach również zakładowych i nauczycielskich. Nie przymierzając tylko nasza organizacja zrzesza ponad 2 tys. członków – przypomina przewodnicząca Zarządu Rejonowego PZERiI w Raciborzu Krystyna Loch.

W to poważne przedsięwzięcie, jakim jest kongres obecnie angażują się wszyscy członkowie zarządu raciborskiego związku emerytów i rencistów.
– Przeszkodą, która może ograniczyć udział seniorów w tym wydarzeniu, jest, jak zwykle problemem z dojazdem do Raciborza osób, które mieszkają poza miastem – przewiduje niepokojąc się przewodnicząca.
Kongres „Obywatel Senior” już w swej nazwie nobilituje osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. Pomimo, że zwykle nie są już czynne zawodowo, nie powinny czuć się odsunięte poza nawias aktywnego życia.

Nie możemy zamykać się w czterech ścianach, czy też zostać sprowadzeni do roli babci lub dziadka li tylko bawiących wnuki. Mamy prawo do własnego życia, pogłębiania swej wiedzy, nauki języków, dbania o zdrowie, uprawiania sportów. Kongres powinien zaś pokazać, co faktycznie senior może w mieście robić, a więc jak spędzać swój wolny czas – przypomina współorganizująca imprezę prezes ŚUTW Czesława Kordyaczny.
– Nasza obecność widoczna jest na wszystkich ważniejszych wydarzeniach w mieście. Na emeryturze właśnie mamy czas, by wyjeżdżać na wycieczki, do teatru lub opery. Obecnie, nas emerytów jest coraz więcej, nie chcemy czuć się niepotrzebni – dodaje przewodnicząca Krystyna Loch. (ewa)