Zamkowy Zuch 2013 i Zwiadowcy Sobieskiego
Lubisz mocne wrażenia? Imponują ci służby mundurowe? Chcesz spotkać funkcjonariuszy do zadań specjalnych oraz zobaczyć nowoczesny sprzęt? 19 sierpnia rusza kolejna akcja Zamkowy Zuch, którą 24 sierpnia zakończy Gra Terenowa Zwiadowcy Sobieskiego.
- W tym roku, dokładnie 24 sierpnia, przypada 330. rocznica przejazdu przez Racibórz armii polskiej podążającej na bitwę wiedeńską. Chcemy na zamku uczcić to wydarzenie, gdyż król Jan III Sobieski odwiedził wówczas dawną siedzibę raciborskich Piastów i zjadł tu obiad. 24 sierpnia, w sobotę, organizujemy grę terenową pod nazwą Zwiadowcy Sobieskiego. Zanim to jednak nastąpi, od 19 sierpnia, zapraszamy dzieci i młodzież na ciekawe spotkania ze służbami mundurowymi i nie tylko - zachęca Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
W tym roku uczestników akcji, którzy jak zwykle dostaną specjalne plakietki, czekają mocne wrażenia. Odwiedzi nas Śląsko-Małopolska Straż Graniczna, która pokaże swój nowoczesny sprzęt. Będą strażacy ze swoimi sprzętem i ciekawymi konkurencjami. Jan Kalabiński ze Stowarzyszenia Skala jak zwykle, ciekawymi eksperymentami, połączy naukę z zabawą. Swoją wizytę zapowiedzieli weterynarze i hodowcy ptaków egzotycznych, którzy - podobnie jak zimą - będą opowiadać o pielęgnacji i hodowli domowych pupili. No i wreszcie pierwszy raz na zamku brygada specjalna - pokaz grupy szybkiego reagowania Służby Więziennej. Będzie to okazja, by poczuć się jak na planie sensacyjnego filmu.
Harmonogram akcji Zamkowy Zuch 2013
19.08 – godz. 11-14 dzień ze strażakami
20.08 – godz. 10-13 dzień ze Strażą Graniczną
21.08 – godz. 10-13 Jan Kalabiński „Przyroda wokół nas – gęstość materii, pomiar ilości płynów oraz burze”
22.08 – godz.10-13 dzień ze Służbą Więzienną – dynamiczny pokaz grupy szybkiego reagowania i pokaz udzielania pierwszej pomocy dla dzieci
23.08 - godz.10-13 spotkanie z weterynarzem i hodowcami ptaków egzotycznych
Gra terenowa zaplanowana jest na sobotę 24 sierpnia. Początek rejestracji drużyn o godz. 9.00 w punkcie przy budynku bramnym. Początek gry w godz. 9.00 - 10.00. Zaczniemy od warsztatu mincerza, w którym każdy uczestnik wybije monetę z królem Janem III Sobieskim. Z monetą i kartą zwiadowcy (będzie ją można otrzymać w dniu imprezy w biurze rejestracyjnym) odwiedzimy wioślarzy, a potem krótkofalowców, by sprawdzić jak z pomocą radia połączyć się z całym światem, zaś u harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej sprawdzimy swoje umiejętności strzeleckie, spróbujemy przechytrzyć tureckiego szpiega a także rozszyfrujemy tajną wiadomość.
Każdy, kto odwiedzi wszystkie punkty wskazane na mapie, zbierze pieczątki i podpisze kartę zwiadowcy imieniem oraz nazwiskiem, ten weźmie udział w losowaniu nagród - tabletu oraz dwóch kasków rowerowych ufundowanych przez Galerię Młyńską. Uwaga, uwaga!!! Losowania dokona sam król Jan III Sobieski, który około południa, w stroju husarza, wjedzie na koniu na raciborski zamek. Aby powitać polskiego władcę, weź ze sobą flagę, czapeczkę, chorągiewkę - cokolwiek w polskich barwach narodowych. Pokaż, że jesteś polskim zwiadowcą, polskim patriotą.
Grupa Interwencyjna Służby Więziennej w Katowicach to grupa 16 świetnie wyszkolonych funkcjonariuszy SW biorących udział w najtrudniejszych pod względem ochronnym przedsięwzięciach, jak np. konwojowanie szczególnie niebezpiecznych przestępców, zapobieganie zdarzeniom nadzwyczajnym lub likwidowanie ich skutków (np .agresywne zachowania skazanych, nawoływanie do buntu itp.), uczestnictwo w ćwiczeniach ochronnych i obronnych organizowanych na terenie więzień na Śląsku, szkolenie innych funkcjonariuszy SW z zakresu technik interwencyjnych oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. W szeregach GISW Katowice są zawodnicy uprawiający sztuki walki tj.:- kickboksing, karate, MMA, Jiu-Jitsu oraz licencjonowani instruktorzy Combat 56, Kravmaga, Działań Interwencyjnych.
Z uwagi na doskonałe wyszkolenie funkcjonariusze GISW szkolą funkcjonariuszy Policji, CBA, ABW, SBŚ , Straży Granicznej i Służby Celnej m.in. z zakresu wykorzystania taktyk i technik interwencyjnych podczas zatrzymywania i doprowadzania osób w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia oraz działania w ciasnych pomieszczeniach.
W skład grupy wchodzi również funkcjonariusz będący równocześnie ratownikiem medycznym, posiadający pełne kwalifikacje w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, kwalifikowanej pomocy przedmedycznej i ratownictwa taktycznego (czerwona taktyka).
W czasie akcji Zamkowy Zuch proponujemy:
- pokaz podstawowych technik interwencyjnych
- prezentację broni szkolnej i wyposażenia służbowego (tarcze, kaski, pałki służbowe)
- zajęcia edukacyjne nie tylko dla najmłodszych - prezentacja dotycząca reguł postępowania w sytuacjach szczególnego zagrożenia dla bezpieczeństwa życia (BLS). Uczestnicy będą mogli poćwiczyć m.in. udrażnianie dróg oddechowych, pośredni masaż serca czy układanie osób chorych w pozycjach bezpiecznych. Dowiedzą się także jak zachowywać się w sytuacjach potencjalnie niosących za sobą zagrożenie, np. winda, ciemne klatki schodowe czy zaczepianie przez obcą osobę. Zainteresowani będą mogli nauczyć się radzenia sobie w tzw. stanach nagłych, jak utrata przytomności, omdlenia, zakrztuszenia, zadławienia. Uczestnicy skorzystają z profesjonalnego sprzętu, fantomów i zestawów do imitacji ran, który na co dzień służy do ćwiczeń funkcjonariuszom, ucząc się zakładania opatrunków i tamowania krwotoków.
- pokażemy samochód do transportu skazanych tzw. więźniarkę
- zainteresowanych zaprosimy do zwiedzenia Izby Tradycji Śląskiej Służby Więziennej oraz wystawy fotograficznej „Sztuka w pudle. Resoc” – przewodnikami po świecie zza krat będą tym razem funkcjonariusze SW.