Dzisiaj może paść rekord tegorocznych upałów
Przed nami najgorętszy dzień tej fali upałów. Wielce prawdopodobne, że nawet najcieplejszy dzień tego roku. Ekstremalnie gorąco zrobi się między godziną 14:00 – 17:00. Warto zachować szczególną ostrożność.
Najcieplej w Raciborzu było 10 sierpnia 1992 roku, kiedy zanotowano rekordową temperaturę – 36,8. Inne gorące lata, odnotowane przez raciborską stację to 2007 rok, kiedy 17 lipca termometry wskazały 35,9 stopnia Celsjusza i rok 2003 - wtedy było jednak o dwa stopnie chłodniej czyli 34,9 stopnia. Weźmy pod uwagę, że jest to rzeczywista temperatura powietrza, a nie tzw. odczuwalna.
A jak wygląda prognoza pogody na dziś w szczegółach? Sprawdźmy.
W czwartek na ogół bezchmurnie i słonecznie, okresowo zachmurzenie będzie wzrastać do małego.
Temperatura powietrza wyniesie 36°C, maksymalna 37°C, odczuwalna 41°C.
Nie przewiduje się opadów deszczu i burz. Jednak w godzinach wieczornych i nocnych nie można wystąpienia burz wykluczyć.
Ciśnienie atmosferyczne będzie się nieznacznie wahać i w południe osiągnie wartość 1012 hPa.
Widzialność od 30 - 20 km.
Wiatr początkowo słaby, ale w godzinach południowych zacznie się nasilać z kierunków południowo-zachodnich i południowo-wschodnich od 2 m/s do 6 m/s, w porywach do 13 m/s. W pierwszej części nocy wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni.
Warunki biometeorologiczne niekorzystne.
(Opracowanie: Meteo Project 24)
Dzisiaj znowu nastąpi przekroczenie w powietrzu poziomu alarmowego dla ozonu. Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne z intensywnym nasłonecznieniem i obecność w powietrzu substancji, które sprzyjają tworzeniu się ozonu w atmosferze (tlenki azotu, tlenek węgla i węglowodory). Jesteśmy na skraju bardzo rozległego wyżu wschodnioeuropejskiego o słabo-gradientowym polu barycznym. Z południa napływa bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. W dzień zachmurzenie małe, stopniowo wzrastające do umiarkowanego. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w regionie nie będą korzystne, a z upływem doby mogą się jeszcze pogarszać. W godzinach przedpołudniowych, popołudniowych i wieczornych będą występowały wysokie stężenia ozonu troposferycznego.
Jutro, 9 sierpnia pogoda w regionie będzie kształtowana przez zatokę niżową z pofalowanym frontem okluzji. Zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie. W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie powinny ulec wyraźnej poprawie. W godzinach 10 - 18 mogą lokalnie zaznaczać się stężenia ozonu troposferycznego nieznacznie przekraczające poziom docelowy 120 μg/m3.
Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie ozonu są osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc; jak również dzieci, osoby starsze, osoby w każdym wieku aktywnie spędzające czas na wolnym powietrzu, osoby zdrowe szczególnie wrażliwe na ozon.
Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu). Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte w przypadku przekroczenia poziomu stężenia O3 to unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym przez najbardziej narażone grupy ludności, pozostałe osoby powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni, w szczególności połączone ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
(źródło: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego)