środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

06.08.2013 15:34 | 2 komentarze | e

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że dzisiaj oraz w ciągu dwóch, trzech kolejnych dni wystąpi znaczny wzrost szkodliwego dla zdrowia stężenia ozonu. Osoby wrażliwe powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

5 sierpnia w godzinach od 16 do 18 w Katowicach (obszar aglomeracji górnośląskiej) wystąpiło przekroczenie o 8 µg/m3 wartości progowej (180 µg/m3) informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia w powietrzu przekroczenia poziomu alarmowego dla ozonu (240 µg/m3). Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne z intensywnym nasłonecznieniem i obecność w powietrzu substancji, które sprzyjają tworzeniu się ozonu w atmosferze (tlenki azotu, tlenek węgla i węglowodory).

Dzisiaj, 6 sierpnia jesteśmy w obszarze rozległego wyżu środkowoeuropejskiego o słabo-gradientowym polu barycznym. Z południa napływa bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, początkowo dość korzystne warunki aerosanitarne występujące w godzinach porannych, będą się z upływem doby wyraźnie pogarszały. W godzinach okołopołudniowych, popołudniowych i wieczornych będą występowały wysokie stężenia ozonu troposferycznego, przekraczające poziom docelowy 120 µg/m3, a w niektórych rejonach osiągające poziom ostrzegawczy 180 µg/m3. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą utrzymywały się w zakresach wartości dopuszczalnych.

7 sierpnia będzie bardzo podobna sytuacja baryczna, skutkująca napływem gorącego powietrza zwrotnikowego z południa Europy. Warunki aerosanitarne w naszym regionie będą nadal mało korzystne. W godzinach okołopołudniowych, popołudniowych i wieczornych zaznaczą się wysokie stężenia ozonu troposferycznego, zdecydowanie przekraczające poziom docelowy 120 µg/m3, jak również na niektórych obszarach przekraczające poziom ostrzegawczy 180 µg/m3. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji mogą utrzymywać się na wyższych zakresach swych wartości dopuszczalnych jak poprzedniej doby.

Z powodu dużego prawdopodobieństwa przekraczania w dniu dzisiejszym oraz w kolejnych dwóch-trzech dniach progowej wartości stężenia ozonu (180 µg/m3) koniecznym jest poinformowanie społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia progu informowania dla ozonu, w szczególności w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie ozonu są:

- osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc; dzieci, osoby starsze, osoby w każdym wieku aktywnie spędzające czas na wolnym powietrzu, osoby zdrowe szczególnie wrażliwe na ozon.

Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu). Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

- w przypadku przekroczenia poziomu 181 - 240 µg/m3 stężenia ośmiogodzinnego O3 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym przez najbardziej narażone grupy ludności; pozostałe osoby powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.

(źródło: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego)