Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Nowa placówka będzie szansą dla niepełnosprawnych intelektualnie

02.08.2013 11:26 | 0 komentarzy | red

W Połomi zostanie otwarty Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z upośledzeniem umysłowym. Rusza gminna kampania informacyjna. Cel numer jeden to przekazanie mieszkańcom szczegółowych informacji na temat charakteru i oferty placówki oraz korzyści jakie niesie ze sobą jej powstanie.

Nowa placówka będzie szansą dla niepełnosprawnych intelektualnie
Budynek starej plebanii w Połomi w trakcie remontu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ośrodek wsparcia dla osób z upośledzeniem intelektualnym ma powstać w budynku starej plebanii w Połomi. Jest on obecnie modernizowany. Zakończenie inwestycji zaplanowano na październik, natomiast otwarcie Ośrodka ma nastąpić na przełomie 2013 i 2014 r. Docelowo terapią ma zostać objętych 30 osób. Kampania informacyjna prowadzona przez gminę we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Europejskiego Funduszu Społecznego w Rybniku ma na celu zachęcenie mieszkańców gminy Mszana do skorzystania z oferty ŚDS. - Przeprowadziliśmy już rozmowy z władzami gminy, kierownikami poszczególnych jednostek takich jak Ośrodek Pomocy Społecznej czy Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji. Odwiedziliśmy także Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wodzisławiu i Gorzycach. Jesteśmy w stałym kontakcie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu, które będzie zarządzać placówką z ramienia Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu - mówi Agata Gnat z Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Rybniku, która jest koordynatorem kampanii informacyjnej.

Pierwsze spotkanie w ramach Partnerstwa na Rzecz Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością w Gminie Mszana odbyło się 30 lipca w Ośrodku Pomocy Społecznej. Oprócz Agaty Gnat uczestniczyli w nim przedstawiciele OPS w Mszanie (Mirela Ledwoń - kierownik i Anna Śledziewska), Lucyna Wolny - pielęgniarka środowiskowa z Połomi, Monika Woryna - bibliotekarka, Rafał Jabłoński z GOKiR , Jolanta Spielman reprezentująca grupę inicjatywną mieszkańców, a także Ewa Chromniak z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie. Główny cel rozmów to opracowanie harmonogramu działań zmierzających do przedstawienia mieszkańcom pełnej wiedzy na temat Środowiskowego Domu Samopomocy. - Zależy nam, by z oferty tej placówki - chociaż będzie ona miała charakter powiatowy -  skorzystała jak największa liczba mieszkańców gminy Mszana borykających się z tego typu zaburzeniem. Ze względu na specyfikę problemu musimy podejść do sprawy spokojnie, delikatnie i taktownie bez zbędnej nachalności - mówi Mirela Ledwoń, kierownik OPS w Mszanie.

W nowej placówce znajdą się m.in. pracownie: gimnastyczna, komputerowa, teatralno-integracyjna, krawiecka, tkacka, rękodzieła, kulinarna, a także sala relaksacji. Ośrodek wsparcia dla osób z upośledzeniem intelektualnym nie będzie placówką całodobową. Zajęcia organizowane będą od poniedziałku do piątku 8 godzin dziennie. Docelowo z rehabilitacji ma korzystać 30 osób w wieku od 18 do 67 lat, z całego powiatu wodzisławskiego, a być może także sąsiednich. Jego działalność będzie bowiem finansować wojewoda. Podopieczni będą mogli liczyć na opiekę i pomoc psychologa, pedagoga, instruktora terapii zajęciowej czy pracownika socjalnego. Zapewniony będą mieli też jeden ciepły posiłek dziennie w ramach pracowni kulinarnej.

Miesięczna opłata za korzystanie z terapii w ośrodku wyniesie 5% kwoty dochodu, pod warunkiem, że przekracza on 250% kryterium dochodowego (powyżej 1140 zł na osobę w rodzinie lub powyżej 1350 dla osoby samotnej). Jeżeli dochód nie przekracza tych wartości pobyt w ośrodku będzie bezpłatny.

Osoby zainteresowane będą mogły składać wniosek w OPS w Mszanie. Powinien on zawierać zaświadczenie psychiatry lub neurologa o występowaniu zaburzenia, zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach, orzeczenie o niepełnosprawności o ile osoba takowe posiada.

W najbliższym czasie informacje dotyczące Ośrodka wsparcia dla osób z upośledzeniem intelektualnym w Mszanie trafią do mieszkańców za pośrednictwem mediów, a także urzędników, władz gminy. Organizatorzy kampanii liczą na wsparcie duchownych. Planowane jest m.in. wydanie ulotki informacyjne, a także zorganizowanie wizyty studyjnej w podobnym ośrodku działającym już w Rybniku.