Złóż wniosek i dowiedz się więcej na temat żywienia zwierząt hodowlanych
Jeszcze tylko kilka dni pozostało rolnikom na złożenie wniosków m.in. o przyznanie płatności bezpośrednich. Wnioski należy złożyć w oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Termin upływa 15 maja. Warto się więc pospieszyć, gdyż kwoty we wnioskach składanych po tej dacie, ale nie później niż do 10 czerwca br. będą zmniejszone o 1 proc. płatności za każdy roboczy dzień opóźnienia.
O tego typu dotacje polscy rolnicy mogą ubiegać się już po raz dziesiąty. Przez tę dekadę w polskim rolnictwie zmieniło się wiele. Postęp technologiczny dotyczy w takiej samej mierze sprzętów jak i sposobów żywienia zwierząt i ochrony roślin.
- Produkcja żywności zaczyna się od rolnika. Jej jakość zależy również od stosowanych przez niego metod i środków. Rolnicy mają świadomość tego, jak ważny jest np. sposób żywienia zwierząt hodowlanych. Pasza powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb konkretnej hodowli. Jest to możliwe dzięki dodaniu różnego rodzaju dodatków (enzymów, probiotyków, suplementów), którymi uzupełnia się pasze. – mówi Krzysztof Bazański, dyrektor sprzedaży firmy EKOPLON S.A. z Grabek Dużych, specjalizującej się w produkcji pasz oraz nawozów dolistnych.
Możliwość precyzyjnego doboru składników pokarmowych dla zwierząt również jest efektem postępu technologicznego, jaki dokonuje się w rolnictwie, a w przypadku firmy EKOPLON S.A. dodatkowo dzięki pracy specjalistów, technologów i fachowców. - Największą rolę przy produkcji żywności dla zwierząt odgrywa jakość surowców stosowanych do jej produkcji. Czystość bakteriologiczna, brak szkodników oraz możliwość identyfikacji producenta zbóż, to czynniki które dają gwarancję, że pasza wyprodukowana z takich surowców może być bez obaw skarmiana zarówno na fermie jak i w gospodarstwie. Mieszanki białkowe lub mineralno–witaminowe stanowią podstawę każdej mieszanki paszowej (pełnoporcjowej). Są doskonałym uzupełnieniem w niezbędne składniki mineralne i witaminy konieczne do prawidłowego wzrostu i rozwoju młodych zwierząt – dodaje Krzysztof Bazański z EKOPLON S.A.
Na przestrzeni ostatnich lat dużo prostszy i łatwiejszy stał się także dostęp do nowoczesnych narzędzi i maszyn, stosowanych w gospodarstwie. Rolnicy mogą samodzielnie wyprodukować pełnowartościową paszę z własnego zboża i uzupełnić ją o odpowiednie składniki. Nie muszą przy tym inwestować w budowę własnych instalacji czy też tracić czas na dojazd do punktów oferujących takie usługi.
- Samojezdna mieszalnia pasz treściwych to nowoczesny pojazd, wyposażony w mieszalnik, młyn młotkowy i gniotownik zboża oraz urządzenie dozujące dla wzbogacenia mieszanki w odpowiednie dodatki. Dzięki dostępnemu w pojeździe sprzętowi od razu załatwia się też wszelkie formalności. To bardzo dobre rozwiązanie dla rolników chcących mieć pewność źródła pochodzenia paszy, którą karmią swoje zwierzęta. To również narzędzie, z którego mogą skorzystać właściciele niewielkich gospodarstw. Mogą po prostu zamówić taką usługę, bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu takiego pojazdu – mówi Tomasz Płachta, przedstawiciel firmy ELDA z Raciborza, która oferuje m.in. usługę mieszania pasz za pomocą samojezdnej mieszalni pasz niemieckiej firmy Buschhoff oraz zajmuje się skupem zbóż.
O tym, jak prawidłowo karmić zwierzęta hodowlane oraz o możliwościach przygotowania pasz treściwych we własnym gospodarstwie będzie można dowiedzieć się w dniach 13-15 maja, w Raciborzu przy ul. Leśmiana 4A (obok siedziby Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), w godzinach pracy ARiMR. Eksperci z firm EKOPLON S.A. i ELDA będą udzielać w tym zakresie bezpłatnych porad i konsultacji.
Ostatnie dni na składanie wniosków rolnicy mogą wykorzystać podwójnie. Zyskają konkretne fundusze a dzięki poradom specjalistów – także wiedzę na temat efektywnego prowadzenia gospodarstwa.
(Adventure Media)