Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Kopalnia Rydułtowy-Anna: Będzie głębiej i bezpieczniej

10.04.2013 22:06 | 0 komentarzy | acz

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, spółka grupy Kopex pogłębi szyb kopalni Rydułtowy-Anna należącej do Kompanii Węglowej. Roboty potrwają do 2018 roku, a wartość kontraktu wyniesie 88,7 mln zł.

Kopalnia Rydułtowy-Anna: Będzie głębiej i bezpieczniej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szyb Leon IV w kopalni Rydułtowy-Anna zostanie pogłębiony z obecnego poziomu 1070 metrów do poziomu 1210 metrów. Pozwoli to na budowę centralnej stacji odwadniania, która powstanie na głębokości 1210 metrów oraz znacznie poprawi wentylację oraz możliwość przewietrzenia kopalni. - Dzięki pogłębieniu szybu o dodatkowe 140 metrów usprawni się sposób tłoczenia i obiegu świeżego powietrza, a kopalnia Rydułtowy-Anna nie będzie już musiała fedrować poniżej poziomu udostępniania kopalni – mówi Czesław Jenderko, główny inżynier kopalni Rydułtowy-Anna.

Obecnie górnicy korzystający z szybu Leon IV zjeżdżają na głębokość 1000 metrów. W momencie pogłębienia szybu powstanie drugi, nowy poziom zjazdowy na głębokości 1150 metrów, gdzie oprócz ludzi będą dostarczane także materiały budowlane i sprzęt (od tego momentu funkcjonować będą dwa poziomy zjazdowe: 1000 i 1150 metrów). - Dzięki budowie nowego poziomi 1150 metrów znacznie skróci się czas dotarcia górników do swoich miejsc pracy oraz co najważniejsze wydłuży się efektywny czas pracy górników nawet o godzinę – wyjaśnia Czesław Jenderko.

Obecnie kopalnia fedruje na głębokości około 1100 metrów, niewykluczone, że będzie schodzić jeszcze niżej. Pogłębiony szyb Leon IV do poziomi 1210 metrów ma stanowić już model docelowy w kopalni i funkcjonować co najmniej do 2040 roku. Pierwsze prace przygotowawcze do pogłębiania szybu Leon IV już się rozpoczęły. Do 2014 roku powstanie tzw. przekop technologiczny sięgający głębokości docelowej 1210 metrów. Potem rozpocznie się budowa otworu wielkośrednicowego i właściwe drążenie szybu. W czasie prowadzenia prac pogłębiających, szyb Leon IV, którym zjeżdżają obecnie górnicy na poziom 1000 metrów będzie przez cały czas czynny i ma funkcjonować normalnie.