Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Życzymy jajka pełnego wartości!

30.03.2013 11:00 | 0 komentarzy | e

Kura, to jedno z najczęściej wykorzystywanych zwierząt w przemyśle. W Polsce hoduje się 55 milionów kur niosek. Od 2012 roku muszą być w klatkach bardziej przystosowanych do ich naturalnych potrzeb niż dotychczas.

Życzymy jajka pełnego wartości!
- Niech kura dumnie rozpościera skrzydła! - społeczna akcja Klubu Gaja przeciwko próbie odroczenia przez polski rząd zakazu stosowania nieulepszonych klatek w chowie kur (Warszawa 2011 r.)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wciąż jednak istnieje kilka rodzajów hodowli kur niosek, mniej i bardziej humanitarnych, dlatego każdy, dla kogo ważne jest poszanowanie praw zwierząt powinien kupować  jaja z numerem 0. To gwarancja, że dobrostan kur, które zniosły te jajka został maksymalnie uwzględniony w hodowli ekologicznej.

Jajko, symbolizujące nowe życie, jest niezbędne na świątecznym stole.  To z numerem 0, co oznacza, że pochodzi od kury  trzymanej w warunkach naturalnych, ze swobodnym wyjściem na zewnątrz (chów ekologiczny). Jej nośność nie jest stymulowana sztucznie, ma zróżnicowany pokarm, od zbożowego, po ten, który znajduje w naturze. W takiej hodowli na metr kwadratowy może znajdować się maksymalnie sześć kur. Koszty środowiskowe tego typu chowu są o wiele mniejsze niż te, z którymi mamy do czynienia na fermach przemysłowych (odpady, zanieczyszczenia, sztuczne środki podawane zwierzętom, martwe sztuki).

Mimo to, 60 procent polskiego rynku jaj pochodzi od kur z chowu klatkowego (jaja z nr 3), gdzie ptaki nie mają dostępu do wolnego wybiegu, na metr kwadratowy powierzchni przypada 20 kur, karmione są mieszkankami sztucznego białka, a nawet hormonami, które powodują zwiększenie nieśności. Dlatego Klub Gaja zachęca konsumentów do świadomych zakupów i poszanowania praw zwierząt. Kupując jajka można uwzględniać dobrostan zwierząt! Jaja oznaczone są cyframi, i tak: 0 oznacza produkcję ekologiczną, 1 - chów wolno wybiegowy, 2 - chów ściółkowy, a 3 - chów klatkowy.

Od 2012 r. zgodnie z przepisami Unii Europejskiej klatki, w których trzymane są kury (jajka z nr 3) muszą być większe, wyposażone w poidło, grzędę i drapaki. Obecnie w UE na 290 mln sztuk kur, ponad 50 mln jest jednak w klatkach niedostosowanych do unijnych wymogów. W Polsce problem ten dotyczy 4 mln kur.

Co powie ci kura nioska?

Bądź ludzki

Dokonując wyboru w sklepie możesz mi pomóc. Mogę siedzieć zamknięta, nie znać słońca, trawy, grudek ziemi, piasku. Wokół mnie, stłoczone są inne podobne do mnie stworzenia. Skorupki naszych jajek oznaczone są numerem 3.

Bądź wrażliwy

Możesz poprawić mój stan życia, kupując jajka nr 2. To hodowla ściółkowa. Jesteśmy zamknięte lecz w dużej hali. Możemy więc zaspokajać niektóre nasze naturalne potrzeby. Wciąż jednak nie widzimy słońca i zieleni.

Bądź hojny

Jajka od kur szczęśliwszych są droższe i warto zapłacić taką cenę. To najlepszy sposób poparcia dla hodowców kur trzymanych na wolnym wybiegu lub w hodowli ekologicznej. Skorupki naszych jajek mają numery 0 lub 1.

Bądź szczęśliwy

Tym szczęściem możesz dzielić się ze wszystkim na Ziemi. Dla ludzi jajko to symbol nowego życia, wszechświata, Słońca, Ziemi, sił życiowych, płodności, odrodzenia i… miłości. Dla zwierząt w jajku zamknięte jest ich potomstwo. To także Twoja przyszłość.

(źródło: Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne Klub Gaja)

Klub Gaja, jako pierwszy w Polsce (2005 r.) podjął szeroką akcję informacyjną dot. ferm kurzych i oznakowań jaj odpowiadających warunkom, w których trzymane są zwierzęta. Pionierskim przedsięwzięciem był polsko - czesko – słowacko – węgierski projekt badawczy nt.  sprzedaży jaj w dużych sieciach handlowych we wszystkich czterech krajach, zakończony raportem Kupuj jajka z głową.W 2012 r. w wyniku działań wielu europejskich organizacji pro zwierzęcych, w tym Eurogrup for Animals, do którego należał Klub Gaja, Unia Europejska znowelizowała przepisy dotyczące hodowli kur niosek, nakładając na przedsiębiorców  wymóg większych i lepiej wyposażonych klatek.