Czwartek, 25 lipca 2024

imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

RSS

Żyli długo i szczęśliwie - część VI

15.03.2013 13:54 | 2 komentarze | MK

Dodatek ślubno-weselny - czytaj co tydzień kolejne odcinki i wygraj bon na obrączki o wartości 720 zł! Dziś szósty odcinek - „Zaobrączkowani czyli o obrączkach i biżuterii ślubnej".

Żyli długo i szczęśliwie - część VI
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy perły przynoszą pecha? Co to jest różowe złoto? Kto jest najlepszym przyjacielem mężczyzny? - na te i wiele innych pytać poszukaliśmy odpowiedzi u pani Grażyny Reinhold, kierownika salonu Artis.

Jakie obrączki i biżuterię ślubną wybierać - ładną czy praktyczną?
Od zawsze przyszli małżonkowie mają na uwadze bardziej aspekt estetyczny niż praktyczny . Często narzeczeni wybierają po prostu coś, co się im podoba. Natomiast warto kierować się kilkoma prostymi zasadami przy wyborze zarówno obrączek ślubnych, jak i biżuterii. Po pierwsze obrączki dobieramy tak, żeby dobrze wyglądały na dłoni. Jeśli dłoń jest delikatna wybieramy bardziej dyskretne modele, natomiast przy dłoni masywnej lepiej wygląda obrączka solidniejsza. Od kilku lat modne są obrączki z wyobleniem wewnątrz, które wygodniej się noszą i nie odparzają palca. Co się tyczy biżuterii ślubnej, dobieramy ją do sukni: jej koloru, kroju dekoltu czy jej zdobności. Bardzo ważny jest kolor sukni: ecru dobrze komponuje się ze złotem, biel z białym złotem i srebrem. Kierujmy się zasadą: zimny kolor sukni np. biały pasuje do srebra i białego złota, natomiast do ciepłego koloru sukni dobieramy żółte złoto. Przy gorsecie najlepiej prezentuje się biżuteria blisko szyi np. kolia. Natomiast dekolty w szpic lubią biżuterię wpadającą w dekolt np. łańcuszki z zawieszkami.

Kto decyduje przy wyborze obrączek i biżuterii ślubnej?
Jeśli chodzi o obrączki decyzja jest demokratyczna. W końcu oboje małżonkowie będą je nosić, więc każdemu z nich powinna się ta obrączka podobać . W przypadku biżuterii ślubnej decyzję podejmuje raczej przyszła Panna Młoda, czasem wspomagając się radą bliskich jej kobiet: mamy, przyjaciółki, siostry. Mężczyzna ma mały wpływ na wygląd biżuterii, bo w większości przypadków nie widzi sukni przed ślubem i zwyczajnie nie wie co mogłoby do niej pasować.

Jakie panują obecnie trendy?
Od zawsze powodzeniem cieszyła się klasyka. Absolutną nowością jest różowe złoto czyli żółte złoto z dodatkiem miedzi. Obecnie bardzo modne są obrączki dwukolorowe np. białe złoto z żółtym lub białe złoto z różowym, a nawet trójkolorowe np. połączenie białego, złotego i różowego złota. Bardzo popularne ze względu na cenę i właściwości antyalergiczne są obrączki tytanowe, występujące również w połączeniu ze srebrem lub żółtym złotem. Często przyszli małżonkowie decydują się również na pamiątkowy grawer na obrączkach w postaci imion, daty ślubu, inicjałów, piktogramów lub sentencji. Od bardzo romantycznych jak np. Warto było czekać, po niezwykle zabawne jak np. Dożywocie.

Ponoć diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyn, a kto jest najlepszym przyjacielem mężczyzn?
Zegarek. Ostatnio obserwujemy zwyczaj kupowania w prezencie, przez Panny Młode swoim przyszłym mężom, zegarków z wygrawerowaną dedykacją. Taki upominek nabiera niezwykłej wartości sentymentalnej i staje się jakby odpowiednikiem pierścionka zaręczynowego. Sami mężczyźni oprócz zegarków najczęściej wybierają spinki do mankietów oraz spinki do krawata. Przy wyborze tych dodatków również kierujemy się zasadą: do ciepłych kolorów garnituru dobieramy żółte złoto do zimnych białe złoto lub srebro. Nie jest to oczywiście regułą. Co do kamieni to najczęściej wybierane są bursztyny i onyksy. Mnóstwo rzeczy można wykonać również na indywidualne zamówienie.

A jeżeli chodzi o wybór kamieni do biżuterii ślubnej?
Pamiętajmy kamienie mają podkreślać urodę Panny Młodej, a nie ją przyćmiewać. Dlatego nie przesadzajmy z ilością i wybierajmy takie kamienie, które pięknie komponują się z całością sukni i dodają blasku całości np. kryształy swarovskiego lub cyrkonie. Niezwykle często kobiety na tę okazję wybierają perły, które wbrew przesądom nie przynoszą pecha i nie są przyczyną kobiecych łez. Ich zła sława wzięła się z niezwykle skutecznej antyreklamy, którą zapoczątkowali producenci brylantów chcący wyeliminować „perłową" konkurencję.

Czy biżuteria ślubna jest przeznaczona do jednorazowego założenia?
To oczywiście jest kwestia indywidualna. Bardzo zdobna i efektowna biżuteria czasami nie nadaje się do codziennego noszenia, w związku z tym później jest zakładana tylko na specjalne okazje. Natomiast dyskretna biżuteria np. kolczyki, łańcuszek, przywieszka z malutkim cyrkoniami lub kryształami swarovskiego mogą być używane na co dzień. Jeżeli chodzi o obrączki ślubne, po kilku latach kiedy stracą one już swój blask, możemy je odnowić, a także jeżeli zajdzie taka potrzeba wykonać korektę rozmiaru.

Jaki budżet musimy przewidzieć na biżuterię i obrączki?
Przedział cenowy biżuterii i obrączek jest dosyć szeroki. Ceny zależą m.in. od rodzaju kruszca z jakiego jest zrobiona, ilości, rodzaju i wielkości kamieni. Najdroższa jest biżuteria z platyny, najtańsza ze srebra. Cenę obrączek możemy zmniejszyć np. zwężając ich szerokość lub zamawiając obrączki w niższej próbie. Bardzo dobrą opcją cenową są również obrączki tytanowe. Oczywiście istnieje również możliwość odnowienia biżuterii mającej dla nas wartość sentymentalną np. po rodzicach czy dziadkach lub przetopienia starej złotej biżuterii i tym samym uzyskania materiału lub funduszy na pokrycie części kosztów związanych z zakupem nowej. W dobrych salonach jubilerskich zawsze istnieje możliwość negocjacji ceny oraz wykonania graweru bezpłatnie.

(KC)

Konkurs: WYGRAJ BON NA OBRĄCZKI O WARTOŚCI 720 zł!

Jak wygrać? To bardzo proste.

1. Czytaj regularnie dodatek „Żyli długo i szczęśliwie".

2. Polecaj każdy artykuł na swoim profilu FACEBOOK lub w komentarzach jako zalogowany użytkownik

3. Wyślij opis swojego wymarzonego ślubu wraz z danymi teleadresowymi na adres k.chwalek@nowiny.pl

4. Wygraj bon na obrączki o wartości 720 zł ufundowany przez firmę ARTIS

Czytaj regulamin konkursu >>>


Partnerzy dodatku: