Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zbudują rezydencję dla staruszków

04.02.2013 19:57 | 22 komentarze | abs

 

Trzyosobowa spółka inwestorów, z których jeden jest mieszkańcem Rudyszwałdu, inny pochodzi z Niemiec, przymierza się do zbudowania w Połomi domu spokojnej starości, który ma nosić nazwę: „Rezydencja Połomia”.

Zbudują rezydencję dla staruszków
Widok na działkę przy ul. Granice w Połomi, na której powstanie dom spokojnej starości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Zakupili już na ten cel działki - blisko 2 hektary przy ul. Granice, w sąsiedztwie Świerklan. - To idealne miejsce na powstanie takiej inwestycji – mówi inżynier Krzysztof Seget, jeden ze współwłaścicieli spółki. - Znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, z dala od zgiełku miasta, otoczona zielenią, wśród domków jednorodzinnych, a zarazem niedaleko nowo powstałej autostrady A1.

Do dyspozycji lekarz, rehabilitant, fryzjer i kosmetyczka

Dom, który ma powstać będzie miał około 3 tys. m. kw. powierzchni użytkowej. Będzie mogło w nim zamieszkać ok. 80 pensjonariuszy, którzy będą objęci całodobową opieką. Inwestorzy zapewniają, że infrastruktura domu będzie pozbawiona barier architektonicznych, przyjazna dla osób niepełnosprawnych i dostosowana do potrzeb sprawowania opieki nad osobami starszymi.

Budynek wyposażony będzie w windę. Jedno, i dwuosobowe pokoje będą wyposażone w łazienkę. W każdym z pokoi ma być telewizor, dostęp do internetu, a w sypialniach i łazienkach zamontowany system przywołania pielęgniarek. Wejście, pokój dzienny i jadalnie będą wspólne. Do dyspozycji będzie kaplica.

W domu planowany jest gabinet lekarski, pokój do rehabilitacji i masażu, sklep, kawiarnia, sala telewizyjna, a także duża sala, w której będą organizowane koncerty, wieczorki taneczne i przedstawienia, na które zaproszenie otrzymają także starsi mieszkańcy pobliskich miejscowości . Pensjonariusze do dyspozycji będą mieć również fryzjera i kosmetyczkę.

Nie porywamy się z motyką na słońce

Wokół domu powstanie duży park i oczko wodne. Mieszkający w Rezydencji będą mogli skorzystać z usług kierowcy, który samochodem, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, zawiezie ich pod wskazane miejsce. Planowane są także wyjazdy na basen i wycieczki w góry.

Dom będzie dwupiętrowy, z zagospodarowanym poddaszem. Tam inwestorzy zamierzają zbudować hotelik z pokojami dla rodzin odwiedzających pensjonariuszy. Szacuje się, że zatrudnienie w Rezydencji znajdzie ok. 30 osób.

- Nasz dom spokojnej starości od innych będzie się różnił tym, że będzie miał bardzo wysoki standard – mówi inżynier Seget. – Myślę tu m.in. o aranżacjach wnętrz i bardzo nowoczesnych materiałach wykorzystanych do budowy.

Inwestorzy nie mają jeszcze wyceny, nie wiadomo ile ostatecznie będzie kosztowało miejsce w takim domu. Liczą jednak, że ceny będą zbliżone do tych, oferowanych w innych tego typu placówkach, a więc, że będą oscylować w granicach od 3 do 3,5 tys. miesięcznie od osoby.

- Nie porywamy się z motyką na słońce – dodaje Krzysztof Seget. - Wnikliwie rozeznawaliśmy temat i wiemy, że taki dom jest tu potrzebny. Mamy też doświadczenie w kwestii prowadzenia takiej placówki, bo przy podobnej inwestycji współpracowaliśmy już wcześniej z inną firmą.

Gmina jak najbardziej „za”

Kiedy ruszy budowa? – Czekamy na zezwolenie gminy – mówią inwestorzy. – Samorządowcy są do nas bardzo przychylnie nastawieni, kiedy więc tylko będzie zgoda na budowę, to drugiego dnia rozpoczynamy prace.

Podczas ubiegłotygodniowej sesji rady gminy Mszana, właśnie ze względu na planowaną inwestycję, radni przegłosowali uchwałę w sprawie zmiany fragmentu planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Połomia - Północ". - To będzie duża inwestycja, z wieloma korzyściami dla gminy, m.in. wpływami do budżetu i miejscami pracy dla mieszkańców, a także promocja gminy – mówił Mirosław Szymanek, wójt Mszany. - Obecne zapisy w studium nie pozwalają na prowadzenie w tym miejscu takiej działalności, stąd uchwały w sprawie zmian w studium i planie.

Inwestorzy chcą rozpocząć budowę Rezydencji w tym roku. Ma ona być ukończona w ciągu dwóch lat.