Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Konsult Peter Eck o dowodach osobistych dla Niemców w Polsce

06.12.2012 11:47 | 1 komentarz | e

Dobra wiadomość dla każdego Niemca w Polsce: Od roku 2013 nawet osoby, które nigdy nie mieszkały w Niemczech ani nie są zameldowane będą mogły otrzymać w konsulacie niemiecki dowód osobisty – poinformował konsul RFN w Opolu Peter Eck.

Konsult Peter Eck o dowodach osobistych dla Niemców w Polsce
Peter Eck
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

 

Jest nowe prawo, dzięki któremu niemieckie placówki konsularne będą mogły wystawać od 2013 roku dowody osobiste – mówi Peter Eck portalowi Niemców w Polsce. Według konsula pierwsze dowody trafią do członków Mniejszości Niemieckiej już z końcem stycznia: - Niedługo otrzymamy nowy program do wydawania dowodów, który musimy najpierw wypróbować. Jeśli wszystko zadziała będziemy mogli rozpocząć samo wydawanie – mówi konsul.

Ważna i dobra informacja: Według Petera Ecka „formalności związane z wnioskowaniem o dowód będą praktycznie identyczne z paszportowymi“, tzn. dowody będą wydawane na podstawie dokumentu niemieckiego obywatelstwa oraz prawidłowo wypełnionego wniosku. Czas oczekiwania to około 4 tygodnie. Tak jak i w przypadku paszportu będzie trzeba uiścić opłatę w wysokości 52,80 Euro dla wnioskujących poniżej 24 lat (ważny przez 6 lat) oraz 58,80 dla wnioskujących powyżej 24 lat (ważny 10 lat). Jedyna różnica: Gdy ktoś żyje poza obwodem danego konsulatu musi dopłacić jeszcze 13 Euro. Jak zapewnia Konsul Eck, nawet dla małych dzieci może zostać wystawiony dowód. To samo dotyczy Niemców z Republiki Federalnej, którzy chcą wyrobić dowód np. w Opolu.

Tak jak i w paszporcie, tak i w dowodzie osobistym zostanie uwzględniona także niemiecka pisownia nazwisk, pod warunkiem, że ktoś będzie się tego aktywnie domagał. Ponad to przy miejscu urodzenia będzie w nawiasie wpisana niemiecka nazwa miejscowości.  Dowód dla Niemców z poza Republiki Federalnej będzie miał jednak jedną cechę specjalną: W dowodzie nie będzie adresu – mówi wicekonsul z Opola Anja Felgentreu – zamiast tego będzie dla osób, które nie są zameldowane w Niemczech napisane „brak głównego miejsca zamieszkania w Niemczech”.

Jakie znaczenie ma dla Mniejszości Niemieckiej taki stan rzeczy? Peter Eck podkreśla przede wszystkim stronę praktyczną: To dokument, który legitymuje osobę, jako Niemca. Jest mniejszy i w związku z tym także bardziej praktyczny niż paszport. Dla Bernarda Gaidy Przewodniczącego Dachowej organizacji Niemców w Polsce ma bardziej symboliczne znaczenie: - To, że będziemy mieli teraz także niemieckie dowody osobiste stawia nas – można powiedzieć – na równi z Niemcami z Republiki Federalnej i niweluje wciąż obecne różnice. Dotychczas Niemcy z poza RFN musieli w Niemczech legitymować się paszportem, to natychmiast budziło pewne wątpliwości, co do jego pochodzenia, bo Niemiec przecież legitymuje się dowodem. Teraz także w tym aspekcie będziemy równi, co jest dla nas bardzo ważne.

Tylko w latach 2001-2011 w Polsce wystawiono 221 000 dokumentów potwierdzających niemieckie obywatelstwo. Wszyscy ci ludzie będą mogli ubiegać się od 2013 roku także o niemieckie dowody osobiste. Szacuje się, że ta informacja dotyczy, co piątego mieszkańca województwa opolskiego oraz wiele tysięcy innych w województwie śląskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i 10 innych województwach.

(źródło: Portal Niemców w Polsce)