Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Nowoczesny endoskop w szpitalu

08.11.2012 20:12 | 14 komentarzy | mas

Najnowszy sprzęt do wykonywania badań endoskopowych przewodu pokarmowego wzbogacił wyposażenie rydułtowskiego szpitala. Dzięki temu badania pacjentów będą dokładniejsze, bardziej skuteczne i zajmą mniej czasu.

Nowoczesny endoskop w szpitalu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To sprzęt wysokiej rozdzielności, bo ma aż 1,25 mln pikseli, który posiada funkcję barwienia endoskopowego bez wykorzystania barwników - mówi gastroenterolog Stanisław Skupień z pracowni endoskopii w rydułtowskim ZOZ-e. Do tej pory przeprowadzenie kolonoskopii, czyli badania jelita grubego, lub gastroskopii, czyli badania żołądka, wiązało się z tym, że trzeba było użyć specjalnych barwników, które lekarz aplikował pacjentowi. Wymagało to czasu. Obecnie, przy wykorzystaniu obrazu cyfrowego i barwieniu elektronicznym, czas badania skraca się o co najmniej połowę, a w pewnych przypadkach nawet o trzy czwarte. - Potrafimy przetworzyć obraz. Świecimy do jelita lub żołądka nie tylko światłem białym - wyjaśnia gastroenterolog i demonstruje, jak działa na przykład wiązka światła czerwonego albo zielonego. - Mamy do czynienia z wąskim strumieniem światła. Zastosowanie odpowiedniej wiązki pokazuje nam szczegóły, których przy białym świetle nie widać. Dodatkowo procesor daje możliwość wzmocnienia kontrastu - wylicza Stanisław Skupień. Wszystkie to opcje służą jednemu - zapewniają większą skuteczność w wykrywaniu nawet drobnych zmian, najczęściej nowotworowych. - Zwiększa się wykrywalność małych i płaskich polipów, co ewidentnie potwierdzają badania naukowe - podkreśla lekarz i dodaje, że jest to szczególnie ważne w kontekście coraz częstszych zachorowań na raka jelita grubego. - Cały świat poprawia jakość kolonoskopii. W Polsce prowadzony jest program, w ramach którego raz na 10 lat wykonuje się kolonoskopię przesiewową. Ponieważ dzięki takiemu sprzętowi jak nasz wykrywa się nawet najmniejsze zmiany, pacjent może być spokojny przez kolejnych 10 lat - zapewnia gastroenterolog.

Urządzenie kosztowało około 200 tys. zł, z tego około 45 tys. zł stanowił wkład gmin, które swoim zasięgiem obejmuje rydułtowski szpital. Pozostałą sumę wygospodarował szpital z własnego budżetu.

(mas)

Fot. Po lewej stronie stary sprzęt do badań endoskopowych. Po prawej nowoczesne urządzenie wysokiej rozdzielczości