Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Zamek nieczynny 1 i 2 listopada

26.10.2012 09:51 | 0 komentarzy | e

1 i 2 listopada, w związku z uroczystością Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami, Zamek Piastowski będzie nieczynny.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Nie będzie więc możliwe zwiedzanie pomieszczeń, dziedzińca jak również skorzystanie z Punktu Informacji Turystycznej. Jednak już w weekend 3 i 4 listopada na zamku odbędzie się IX Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki 2012. Program imprezy obejmuje również zwiedzanie zamku z przewodnikiem. - Tym razem naszych gości uraczymy większą wiedzą, dłuższym opowiadaniem i szeregiem ciekawostek, niemniej ciekawych od relacji z podróży - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

 

W sobotę 3 listopada  o 12.15 i w niedzielę 4 listopada o godz. 11.30: zwiedzanie Zamku Piastowskiego z przewodnikiem (wstęp wolny)

Pierwsza wzmianka o grodzie pochodzi z 1108 roku. Z Kroniki Galla Anonima wiadomo, że został wówczas odbity z rąk Morawian przez wojska księcia Bolesława Krzywoustego. Stał się siedzibą polskiego kasztelana, a w II połowie XII wieku dworu Mieszka I, pana na Raciborzu, władcy Polski. Po nim rezydowali tu kolejni książęta górnośląscy, w tym Kazimierz, dziad króla polskiego Władysława Łokietka. W I połowie XIII wieku rozpoczęto wznoszenie pierwszych partii murowanych zamku. Około 1290 roku książę Przemysł zlecił budowę gotyckiej kaplicy, która otrzymała wezwanie św. Tomasza Becketa z Canterbury, angielskiego męczennika. Wezwanie upamiętnia spór między biskupem wrocławskim Tomaszem II a księciem Henrykiem IV Probusem, którego finał, opisany przez Jana Długosza, rozegrał się w Raciborzu. Zamek, w którym schronił się biskup, oblegały wojska Probusa. Ostatecznie doszło do pojednania, a wdzięczny za to biskup ustanowił przy kaplicy kolegiatę. Kanonicy przebywali tu do 1416 roku. Znawcy nie mają wątpliwości, że kaplica stanowi dziś najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku, bądź też, ze względu na podobieństwa do słynnej paryskiej kaplicy, śląską Saint-Chapelle Ze starych przekazów wiadomo, że niegdyś przechowywano tu i czczono święte relikwie, najprawdopodobniej szczątki kanonizowanego biskupa z Canterbury. www.zamekpiastowski.pl