Co czwarty Polak jest chory psychicznie
Najpowszechniej występują: autyzm, demencja, depresja, nerwica i schizofrenia. Kampania społeczna ma przeciwdziałać dyskryminacji osób psychicznie chorych.
Tak naprawdę każdy z nas jest w grupie ryzyka, dlatego na przełomie września i października na terenie województwa śląskiego zostanie przeprowadzona kampania społeczna pod hasłem "Co czwarty z nas", przeciwdziałająca dyskryminacji i stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Akcja skierowana jest zarówno do osób zdrowych, jak i borykających się z problemami zdrowia psychicznego.
Zdrowie psychiczne jest integralnym i niezwykle istotnym elementem zdrowia, co więcej nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego. Konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia opisuje zdrowie psychiczne jako: „stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek wykorzystuje swoje zdolności, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może wydajnie i owocnie pracować oraz jest w stanie wnieść wkład w życie danej wspólnoty.”
Dane statystyczne ukazują, że ponad 450 milionów światowej ludności cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. O wiele więcej ma jednak problemy psychiczne. Ponad 27% dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w ciągu roku. W Polsce od początku lat 90 ubiegłego stulecia również obserwuje się sukcesywny wzrost zachorowalności na choroby psychiczne. Od 1997 do 2009 r. niemal 2-krotnie wzrosła liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych. W 2009 roku prawie 1,6 mln pacjentów leczyło się w naszym kraju z powodu zaburzeń psychicznych.
Kampania reklamowa będzie obejmowała dystrybucję materiałów reklamowych w postaci plakatów, ulotek i banerów internetowych. Emitowane będą spoty radiowe (m.in. na antenie Polskiego Radia Katowice, Antyradia Katowice i Chilli ZET Katowice), a także spoty telewizyjne na ulicznych ekranach LED oraz w środkach komunikacji publicznej (KZK GOP). Reklamy zostaną umieszczone również w gablotach reklamowych przestrzeni publicznej (autobusowe i tramwajowe przystanki komunikacji miejskiej – centrum aglomeracji górnośląskiej).
Zwieńczeniem kampanii „Co czwarty z nas” będzie organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego (tj. 10 października o godzinie 10.00 w Sali Sejmu Śląskiego), konferencja “Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania wśród dzieci i młodzieży”. Konferencja skierowana będzie do przedstawicieli środowisk kształtujących postawy społeczeństwa oraz mających bezpośrednią styczność z osobami dotkniętymi zaburzeniami psychicznymi tj. nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników socjalnych itp. W spotkaniu wezmą udział także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz jednostek psychiatrycznych województwa śląskiego. W ramach konferencji w Westybulu Gmachu Sejmu Śląskiego zorganizowana zostanie wystawa prac osób z zaburzeniami psychicznymi.
- Należy pamiętać, że wiele z tych osób wraca do normalnego życia, dlatego nie bójmy się ich, zaakceptujmy – apeluje marszałek Adam Matusiewicz.
Komentarze
13 komentarzy
a w tej statyscyce są też lekarze
co czwarty polak i co drugi rybniczanin
mam w rodzinie osobę chorą psychicznie i oprócz zmagań z ciężką i bardzo trudną, wyniszczającą chorobą dotknęła ras również reakcja otoczenia - wytykanie palcami, wyzywanie ("debil", "wariat") i odrzucenie. kampania potrzebna, choć minie jeszcze wiele lat kiedy będziemy mogli swobodnie w środowisku rozmawiać o naszych przejściach z chorymi...
no właśnie bzdury
bzdury piszecie
Nie wierze tej kampanii.Tu chodzi o propagowanie choroby. Ani slowa o zdrowiu tylko zaakceptujmy .Pytanie,kto ma korzysc.Zapewne przemysl farmaceutyczny.Wiadomo rowniez, ze szczepionki zawieraja rtec, ktora doprowadza do autyzmu.
a kto komu uprzykrza życie ??
TYLKO ŻE NIKT NIE ZAJMUJE SIĘ TYMI LUDŹMI GDY UPRZYKRZAJĄ ŻYCIE INNYM, I CZUJĄ SIĘ BEZKARNI.
Jo sie wcale nie dziwia, ze ludzi dopadaja jakies tam choroby, gdyby mieli szanse na nomalny rozwoj to by bylo wszystko pod kontrola, a tak to co 2 w naszym powiecie szuka pracy, a co 4 gloduje i ledwo wystarcza na wykarmienie dzieci..
do ftw---czyli którym UM ? bo chyba nie myślisz o Rybniku ---JA sobie chwalę UM RYBNIKA --- sprawy załatwiane zawsze z kutlurą i grzecznością urzedników ------tak tak wiem tylko nie pisz mi że są kolejki ---kolejki są BO co niektórzy nie mogą zrozumieć " jednego" sprawy można załatwić TEZ w godzinach popołudniowych a jak uparcie siedzicie przed urzędem od 7 to potem są kolejki ----URZĄD MIASTA W RYBNIKU jest OK i piszcie co chcecie JA ZDANIA NIE ZMIENIĘ
Antykatolicy bardzo podniosły tą skale
ja to wiedzioł to są u nas ci co głosowali na Kluzik .....
a najwięcej chorych psychicznie jest na wiejskiej w Warszawie, no i w naszym UM