Czwartek, 7 listopada 2024

imieniny: Antoniego, Ernesta, Achillesa

RSS

Jubileuszowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klaji w Raciborzu

18.09.2012 12:32 | 0 komentarzy | e

Przed nami jeszcze recital organowy Marka Vrabla ze Słowacji, koncert na trąbkę z towarzyszeniem organów w wykonaniu Pawła Hulisza i Andrzeja Szadejko z Gdańska oraz występ uczniów i absolwentów klasy organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej z raciborskiej i rybnickiej szkoły muzycznej, z towarzyszeniem solistów na innych instrumentach, a także z udziałem chóru Dominanta i solistki Marii Zientek.

Jubileuszowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klaji w Raciborzu
Marek Vrabel ze Słowacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W wrześniowe wieczory kościoły naszego miasta rozbrzmiewają muzyką organową, kameralną, a czasem również oratoryjno-kantatową.

Festiwal rozpoczął się w 1986 roku i trwa do dziś z roczną przerwą z powodu powodzi w roku 1997.

W tym roku mieliśmy już okazję wysłuchać koncertu zespołu muzyki dawnej (5.09.) „Parnassos”, rekrutującego się z Akademii Muzycznej w Katowicach wraz z solistkami Helgą i Kathi Sambs z Linz (Austria), grającymi na fletach prostych. Zespół posiada kopie instrumentów oryginalnych z okresu przedromantycznego(flety blokowe , skrzypce , klawesyn i teorba), dzięki czemu muzyka w ich wykonaniu ma brzmienie najbardziej zbliżone do tego z epoki wykonywanych utworów.

Drugi tydzień festiwalu (12.09.) wypełniły improwizacje organowe w mistrzowskim wykonaniu prof. Wolfganga Seifena (Niemcy). Jest laureatem konkursów improwizacji w Strasbourgu (1990) i Norymberdze (1992).Od 1980 roku publikuje swoje prace na temat budownictwa organowego, improwizacji organowej, jak i liczne kompozycje na chór, orkiestrę, organy i zespoły kameralne.

Wykonawcą jedynego recitalu organowego (19.09) będzie Marek Vrabel ze Słowacji (ur. w 1973 r.), który należy do młodej generacji wybitnych słowackich muzyków. Jest absolwentem Konserwatorium w Koszycach, gdzie studiował równocześnie grę na fortepianie u Petera Kaśćaka i organy u Emilii Dzemajovej w latach 1987-1993. Dyplom ukończenia Wyższej Szkoły Sztuk Muzycznych w Bratysławie otrzymał w roku 1998 w klasie organów Jana Vladimira Michalko . Następnie uzupełniał swoje wykształcenie muzyczne na kursach mistrzowskich z profesorami: Jean Guillou, Susan Landale i Reitze Smits. Studia doktoranckie ukończył pod kierunkiem Ivana Sokola. Otrzymał wiele dyplomów, wyróżnień i laurów konkursów, festiwali i przesłuchań. Występował także jako solista m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Koszycach i Słowackiej Filharmonii. Jest również cenionym muzykiem w składach kameralnych. Wykonał ponad 120 recitali na różnych znaczących koncertach i festiwalach organowych w kraju i w 14 innych krajach europejskich. Nagrał 4 CD ze swoimi oryginalnymi kompozycjami i improwizacjami na organy. Współpracuje również ze znanymi współczesnymi kompozytorami, prezentując prawykonania ich utworów na koncertach. Współpracuje ze słowacką i czeską telewizją oraz radiem, Inedita Austria i innymi. Oprócz swojej aktywności koncertowej, Marek Vrabel 9 lat uczył gry na organach Konserwatorium Kościelnym w Bratysławie, a także współpracuje z Wyższą Szkołą Sztuk Muzycznych w Bratysławie. Jest cenionym członkiem jury krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Na jego koncert złożą się najpiękniejsze dziela organowe J.S.Bacha , F.Mendelssohna i Ch.M.Widora.

Następnie odbędą dwa koncerty organowo-kameralne z udziałem artystów polskich.

Pierwszy z nich będzie z programem na trąbkę z towarzyszeniem organów w wykonaniu Pawła Hulisza i Andrzeja Szadejko z Gdańska (26.09.)

Zaś ostatnim koncertem (30.09) będzie tradycyjnie występ uczniów i absolwentów klasy organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej z raciborskiej i rybnickiej szkoły muzycznej, z towarzyszeniem solistów na innych instrumentach, a także z udziałem chóru Dominanta i solistki Marii Zientek (sopran).

Festiwal ten ma już swoich stałych słuchaczy, którzy z niecierpliwością oczekują kolejnego września i dopytują się o wykonawców . Z pewnością przyszła edycja będzie nie mniej urozmaicona – zabrzmią recitale organowe, muzyka organowo-kameralna, często wzbogacona jeszcze o muzykę wokalną.