Najstarsza szkoła w Wodzisławiu szykuje się do wielkiego święta
Mieszkańcy przynoszą pamiątki związane z historią szkoły, a dyrekcja przygotowuje wydanie jubileuszowej publikacji. W uroczystościach ma wziąć udział kilkudziesięciu absolwentów rozsianych po całym kraju i nie tylko.
W tym roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Wodzisławiu świętuje 90 rocznicę powstania. To najstarsza istniejąca szkoła w Wodzisławiu. Główne uroczystości odbędą się 26 października. Będzie ekumeniczna msza święta z udziałem absolwentów, m.in. syna śp. pastora kościoła ewangelicko-augsburskiego Marcina Lucasa. Cześć artystyczna odbędzie się w Wodzisławskim Centrum Kultury.
Urodziny placówki połączone będą z nadaniem imienia Gimnazjum nr 1 (obie jednostki tworzą Zespół Szkół nr 2). Podobnie jak podstawówce patronować będzie Maria Skłodowska-Curie. – Taką decyzję podjęli zarówno nauczyciele jak i uczniowie oraz ich rodzice. Był to niejako wybór naturalny. W zasadzie nie było innych kandydatów – twierdzi Danuta Paszylka, dyrektor Zespołu Szkół nr 2.
Organizatorzy uroczystości przygotowują także wystawę poświęconą historii szkoły i proszą mieszkańców o pomoc. – Mamy już w swoich zbiorach świadectwo ukończenia naszej placówki z 1932 r., a także zdjęcia z 1947 r. Te pamiątki dostarczyli nam wodzisławianie. Prosimy o jeszcze. Wykonujemy kopię, a oryginały zwracamy właścicielom – wyjaśnia dyrektor Paszylka.
Początki…
Początki Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu sięgają czasu popowstaniowego, kiedy podjęte zostały decyzje o powrocie ziemi wodzisławskiej do Polski. W pierwszej dekadzie 1922 r. rozpoczęła się likwidacja istniejącej w Wodzisławiu szkoły niemieckiej, a na jej miejsce utworzono szkołę polską, która aż do roku 1931 funkcjonowała w budynku Sądu Rejonowego. Utworzona w centrum Wodzisławia, borykała się z trudnymi warunkami lokalowymi, dlatego od początku jej istnienia podjęto starania o uzyskanie zgody władz śląskich na wybudowanie nowego gmachu. W szkole funkcjonowały pojedyncze oddziały, liczące około czterdziestu osób. Od 1927 roku dla najbiedniejszych dzieci wydawano bezpłatnie obiady. Dużą rolę odgrywało praktyczne przygotowanie dzieci do życia. W tym celu zorganizowano gabinet robót ręcznych oraz obowiązkowe dla dziewcząt przeszkolenie w gabinecie gospodarstwa domowego.
Prawdziwym świętem dla szkoły i pięciotysięcznego miasteczka było uzyskanie, w 1926 roku zgody na budowę obiektu przy ulicy Szkolnej. Wmurowanie kamienia węgielnego i poświęcenie szkoły nastąpiło w sierpniu 1928 roku, a oddanie budynku w stanie surowym w styczniu 1929 roku. Jego wykończenie i urządzenie trwało do 1931roku.
Szkoła podstawowa przeniosła się do nowego i wygodnego gmachu. Idealne warunki lokalowe, opieka władz wojewódzkich i miejskich spowodowały, że szkoła zaczęła rozwijać się bardzo szybko. Już w pierwszym roku (1931/1932) utworzono dwanaście oddziałów. Rozwinęły swoją działalność gabinety zajęć praktycznych. Powstało szereg kół zainteresowań, trzydziestoosobowa orkiestra szkolna, chór. Rozpoczęły działalność organizacje społeczne. Utrzymywano kontakty z wieloma państwami - między innymi sprowadzona została wystawa prac dziecięcych z Japonii, do której zostały również wysłane prace wodzisławskich dzieci.
1 września 1939 roku nie zabrzmiał dzwonek przy ulicy Szkolnej. Hitlerowcy już w październiku 1939 roku utworzyli szkołę niemiecką. Działała ona do momentu wyzwolenia miasta. 10 maja 1945 roku wojska radzieckie opuściły budynek szkolny, w którym wcześniej funkcjonował tymczasowo szpital. Zniszczenia budynku były olbrzymie. Z przedwojennych wzorowo urządzonych pracowni i gabinetów nie pozostało nawet śladu.
15 maja 1945 roku rozpoczęto na powrót naukę w polskiej szkole. Było to ważne wydarzenie w życiu tutejszego społeczeństwa. Wśród ruin (miasto zostało w 85% zniszczone) zainaugurowano nabożeństwem nowy rok szkolny. Warunki pracy i życia były bardzo trudne. Kierownik szkoły Rudolf Bonarek miał do pracy… 16 kilometrów.
Z dniem 1 sierpnia 1948 roku szkoła stała się zakładem średnim. Utworzono szkołę jedenastoletnią rozwojową. Dyrektorem został dotychczasowy jej kierownik Rudolf Bonarek. Przewidziano dwa stopnie: podstawowy siedmioletni i siedmioklasowy (kl.I-VII) oraz stopień licealny czteroletni i czteroklasowy (kl.VIII-XI).
W roku szkolnym 1948/49 Ministerstwo Oświaty wydało rozporządzenie w myśl którego każda szkoła otrzymała Komitet Opiekuńczy. Opiekunem szkoły została Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Wodzisławiu. W 1952r. na stanowisko dyrektora szkoły powołano Franciszka Wajdę. W lutym 1966 roku zgodnie z postanowieniem Inspektoratu Oświaty szkoła podstawowa została oddzielona od liceum. W latach 1973- 1976 SP 1 została przeniesiona do wybudowanego obok obiektu Liceum Ekonomicznego.
Lekcje na Wałowej
Kolejna przeprowadzka Szkoły Podstawowej nr 1 w 1977 r. związana była z jej przeniesieniem do nowego obiektu przy ulicy Wałowej 5, dzielonego z Liceum Medycznym.
Rok szkolny rozpoczął się w trudnej sytuacji gospodarczej kraju w okresie strajków i zaostrzającego się kryzysu. 13 grudnia 1981 roku, wobec wprowadzenia stanu wojennego, zawieszono zajęcia. Przerwa w nauce trwała do 4 stycznia 1982 roku. Z Holandii i Niemiec szkoła otrzymała paczki żywnościowe i ubrania, a ze związku radzieckiego - słodycze i zabawki.
W czerwcu 1983 roku kończy się 60 rok istnienia Szkoły Podstawowej nr 1. Z tej okazji 24 czerwca obchodzono jubileusz, na którym obecne były władze partyjne, administracyjne i oświatowe oraz rodzice. W czasie uroczystości szkole nadano imię Marii Skłodowskiej-Curie i przekazano sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. W roku 1988 zatwierdzono plany budowy auli, której oddanie do użytku nastąpiło w roku 1990.
W 1999 r., w następstwie reformy oświaty, w budynku szkoły utworzono Gimnazjum nr 1. W tym czasie budynek na Wałowej zajmowały 4 placówki oświatowe. Studium Medyczne (kilka lat temu zlikwidowane), II Liceum Ogólnokształcące (przeniesione na ul. Szkolną i połączone z LO I) oraz Gimnazjum nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 1.
Od 1 września 2006 roku placówki funkcjonują jako Zespół Szkół nr 2.
(raj), ZS 2 w Wodzisławiu
Komentarze
11 komentarzy
Szkoda, że 90 lat nie wystarczyło, żeby szkoła ,,dorobiła się" porządnych boisk. Poważne zaniedbanie ze strony zwłaszcza poprzedniej dyrekcji - dziś wiceprezydenta miasta. Kilka lat kadencji nie wystarczyło, by o to zadbać ale wierzymy , że obecnej pani dyrektor się uda.
jo rok temu zech był na zamku wilusiów
Polacy nie wiedzą, jakim sposobem "amputować" historię Wodzisławia sprzed 1922 roku, tak żeby ona nie istniała, ażeby tylko istniała na Śląsku historia Polaków. ....Polaków nędzarzy i wielkich przegranych! Tymczasem historia sprzed 1922 roku istnieje, w naszych głowach, wnuków naszych dziadków, którzy doskonale pamiętali cesarza Wilusia. W państwie niemieckim nie było analfabetów, bo od czasów Bismarcka został wprowadzony obowiązek szkolny. Nasi dziadkowie mówili płynnie po niemiecku i po śląsku. Nawet po 1922 roku istniały w polskiej części Śląska szkoły niemieckie. A Ślązacy z polskiej części jeździli przez granicę do pracy, bo w Polsce było bezrobocie i straszna bieda, przedstawcie wreszcie prawdziwa historię
Ja w 38'jako pierwszy jarałem w kiblu faje ;]
w 1922 roku istniały inne szkoły na terenie Wodzisławia... i istnieją nadal, zwykła demagogia...
kazdy powod do swietowania jest dobry
A jakiż to powrót Wodzisławia do Polski? Skoro miasto zostało w średniowieczu prawdopodobnie podbite przez plemiona Polan. Ale do dzisiaj historycy się spierają, czy Mieszko I w ogóle podbił Górny Śląsk, czy tylko Dolny? Od czasów Wygnańca Śląsk rozdrabniał się na suwerenne księstwa śląskie, które jedno po drugim oddawały hołd Czechom. Więc ja się pytam, jaki to powrót, skoro polskość w średniowieczu to tylko EPIZOD w historii Wodzisławia ..
To sztucznie wymyślony jubileusz i mam nadzieję, że koszty tej imprezy pokryje sobie dyrekcja i nauczyciele z własnych pensji. Skoro miasto przejęła Polska w roku 1922 to trudno, to chyba normalne, że szkoła dotychczas istniejąca stała się szkołą państwową polską.
będą redukcje i to ostre koszty świętowania trzeba pokryć....
To nie jest najstarsza szkoła w Wodzisławiu Śl.
siedem lat temu byłem na 100 leciu szkoły nr. 21 w Wodzisławiu Śl.