Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Dzieciństwo bez przemocy – jedenaście lat później

17.08.2012 14:37 | 1 komentarz | raj

Specjaliści zbadają jaka jest skala przemocy w rodzinach.

Dzieciństwo bez przemocy – jedenaście lat później
Krystyna Orbik-Skupień, członek Zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie i przewodnicząca tego Zespołu – Krystyna Krótki.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od blisko roku w Wodzisławiu działa Zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jego członkowie współpracują m.in. z policją i lekarzami. Bardzo często są w domach, gdzie zjawisko przemocy jest obecne. – Założyliśmy już 300 niebieskich kart, które umożliwiają monitorowanie sytuacji i podejmowanie konkretnych działań – mówi Krystyna Krótki, przewodnicząca Zespołu. Wraz ze współpracownikami postanowiła zorganizować konferencję poświęconą przeciwdziałaniu przemocy. Odbędzie się ona 25 października pod patronatem prezydenta Wodzisławia i burmistrza Radlina (akcja obejmie oba te miasta). Pierwsza taka inicjatywa miała miejsce 11 lat temu. – Stąd nazwa projektu: „Dzieciństwo bez przemocy – jedenaście lat później”. Chcemy zobaczyć na ile sytuacja się zmieniła. W jakich obszarach powinniśmy działać i jak współpracować z instytucjami i organizacjami zajmującymi się zwalczaniem przemocy – mówi Krystyna Orbik-Skupień, członek wspomnianego Zespołu interdyscyplinarnego i dyrektor Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego „Dziupla”.

Cenne informacje

Konferencje poprzedzą badania i konkurs plastyczny dla dzieci. Ankiety trafią do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych. Wypełnią je także m.in. dzielnicowi, pedagodzy, lekarze i pracownicy instytucji zajmujących się zagadnieniem przemocy takich jak: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Analizę ankiet przeprowadzi specjalistyczna firma, która porówna wyniki z badaniami wykonanymi przed jedenastu laty. Wyniki będą cennym materiałem, z którego korzystać będą ludzie zajmujący się wspieraniem rodzin. Psycholog odczyta z kolei znaczenie prac wykonanych przez dzieci podczas konkursu plastycznego. Odbędzie się on w wodzisławskiej Dziupli. Jak mówi dyrektor tej placówki Krystyna Orbik-Skupień, fachowcy potrafią bez problemu odczytać z rysunków niepokojące sprawy, które dziecko przechowuje w sobie.

 

Aby działać wspólnie

Celem projektu jest nie tylko dokładne zdiagnozowanie sytuacji, ale także integracja środowiska zajmującego się zwalczaniem przemocy. – Często zdarza się, że ludzie pracujący z dziećmi nie wiedzą o istnieniu jednej czy drugiej instytucji, która może okazać się pomocna. Mam nadzieję, że bliższe kontakty organizacji i instytucji przełożą się na skuteczność naszego działania – podkreśla Krystyna Krótki, przewodnicząca Zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

(raj)