Wtorek, 16 lipca 2024

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Sensacyjne odkrycie muzealnych archeologów

11.07.2012 09:36 | 13 komentarzy | e

Pochówek z okresu neolitu znalazł w czasie orki rolnik z ul. Cegielnianej w Raciborzu. Archeolodzy zwracają uwagę, że jest to odkrycie bardzo dużej rangi.

Sensacyjne odkrycie muzealnych archeologów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

5 lipca z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu wpłynęło do raciborskiego muzeum zgłoszenie o znalezieniu kości ludzkich.

Kości te wykopane zostały przez jednego z rolników podczas orki na wzgórzu przylegającym od zachodniej strony do ul. Cegielnianej.

Pracownicy Działu Archeologii Muzeum w Raciborzu udali się w miejsce znaleziska w celu jego oszacowania i wydatowania. Podczas penetracji powierzchniowej okolic wykopaliska natrafiono na stosunkowo liczne fragmenty naczyń oraz wyrobów kamiennych, które z całą pewnością można było określić jako pradziejowe.

Następnie przystąpiono do eksploracji miejsca znalezienia kości ludzkich. Okazało się, że znajduje się w tym miejscu regularny pochówek, częściowo tylko uszkodzony podczas orki. Zmarły ułożony był na prawym boku, z twarzą skierowaną na wschód i podkurczonymi nogami. Przy zmarłym znaleziono toporek kamienny, 11 wiórów i odłupków krzemiennych, szydło kościane oraz kubek ceramiczny. Toporek trzymany był prawdopodobnie w prawej dłoni zmarłego a przy kolanach znaleziono zgrupowane w jednym miejscu 9 wyrobów krzemiennych, które prawdopodobnie pierwotnie znajdowały się w woreczku (sakiewce). Jest to typowy dla okresu neolitu przykład męskiego pochówku.

W bezpośrednim sąsiedztwie odkrytego grobu znane są dwa stanowiska archeologiczne, na których podczas penetracji powierzchniowej natrafiono na zabytki datowane od okresu neolitu po okres średniowiecza. Nieco dalej, ok. 500 m na południe od obecnego odkrycia, podczas budowy Szpitala Rejonowego przeprowadzono w latach 80. XX wieku wielosezonowe badania ratownicze, w trakcie których odkryto osady kultury malickiej, lendzielskiej i łużyckiej.

Znalezisko wymaga dokładniejszych badań (typologicznych, antropologicznych), które powinny pozwolić na jego dokładniejszą datację.

Ponieważ mamy do czynienia z odkryciem dużej rangi, prawdopodobnie w przyszłym sezonie w miejscu znaleziska przeprowadzone zostaną szersze badania archeologiczne.