Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

15 lat po powodzi tysiąclecia - 300 zdjęć z lipca 1997

07.07.2012 12:25 | 33 komentarze | acz

Wszystko zaczęło się 6 lipca od rekordowych opadów a już 8 lipca 1997 roku Racibórz zalała wielka woda. Szkody z pokładu helikoptera oceniał premier Włodzimierz Cimoszewicz.

15 lat po powodzi tysiąclecia - 300 zdjęć z lipca 1997
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po 15 latach wracamy do tamtego czasu pełnego smutku, przerażenia i lęku, ale i zarazem solidarności i ludzkiego wsparcia, z jakim spotkali się poszkodowani w powodzi nazywanej powodzią tysiąclecia. Kalendarium powodzi 1997. Zobacz zdjęcia naszych czytelników, współpracowników i dziennikarzy z tamtego okresu. 

Powódź tysiąclecia w liczbach:

52 ofiary śmiertelne, kilkadziesiąt osób zaginionych, 140 tys. Ewakuowanych. Zalanych 86 miast, 875 wsi oraz 541 tys. Hektarów ziemi uprawnej na obszarze 25 województw. Zniszczonych tysiące domów (bez dachu nad głową zostało ok. 40 tys. Osób). 160 mostów i 1500 km dróg krajowych i wojewódzkich. 8 tys. Sztuk padniętego bydła i trzody, miliony utopionych sztuk drobiu. Skażone Ola i ujęcia wody. Taki jest bilans powodzi tysiąclecia.

Kalendarium:

  • 6 VII – władze ogłaszają pierwszy alarm powodziowy – w województwach bielskim i katowickim.
  • 7 VII – Nysa zalewa Kłodzko (giną 4 osoby) i Bystrzyce – miasta w Kotlinie Kłodzkiej. Część ulic i domów zostaje kompletnie zniszczona. Woda odcina także pobliskie wsie. Zamknięta jest większość przejść granicznych z Czechami.
  • 8 VII – fala powodziowa na Odrze dociera do Raciborza i wdziera się do miasta. Równocześnie wylewają rzeki główne województw tarnowskiego i nowosądeckiego (pomocy w tym rejonie potrzebuje 2200 rodzin).
  • 9 VII – Odra zalewa Kędzierzyn-Koźle. Fala na Wiśle zagraża Krakowowi (na szczęście wały pod Wawelem wytrzymują uderzenie – do przelania się rzeki przez wały przeciwpowodziowe brakowało ledwie 50 cm). Warta zalewa jedną z dzielnic Częstochowy. Wysokość fal powodziowych sięga 7-9 m, w poszczególnych miejscowościach stany alarmowe wód są przekroczone o kilka metrów.
  • 10 VII – zachodnia część Opola zalana przez Odrę, w Oławie zatopiona zostaje oczyszczalnia ścieków (liczne zalane oczyszczalnie, wysypiska śmieci i cmentarze oraz rozkładająca się padlina mogą być zdaniem fachowców źródłem masowych chorób zakaźnych).
  • 11 VII – fala dociera do Sandomierza (Wisła) i Brzegu (Odra).
  • 12 VII – Odra i Ślęża zalewają 45 proc. Wrocławia: w 650 tyś. Mieście brakuje wody pitnej, w części dzielnic nie ma prądu, gazu i łączności telefonicznej: w śródmieściu woda sięga 2 metrów. Dzięki barykadom spontanicznie budowanym przez mieszkańców woda nie dostaje się do katedry i zabytkowej części miasta. Zagrożone jest miejscowe ZOO – jeden z największych ogrodów zoologicznych Europy.
  • 13 VII – fala na Wiśle mija Warszawę, nie wyrządza jednak szkód.
  • 14 VII – odwołano trwający od tygodnia alarm powodziowy w Wałbrzychu.
  • 15 VII – Odra zalewa miasteczko Ścinawa; w Opolu zanotowano pierwsze samobójstwo związane z powodzią – 86-letni mężczyzna, któremu woda zniszczyła cały dobytek skoczył z mostu do Odry. Lekarze ostrzegają, że podobnych przypadków załamań psychicznych może być więcej.
  • 16 VII – Odra omija wały powodziowe i zatapia część Nowej Soli, alarm powodziowy w województwie bydgoskim.
  • 17 VII – Szczecin przygotowuje się do przyjęcia fali; prawdopodobnie konieczne będzie zamknięcie przejść granicznych z Niemcami.

Zdjęcia pochodzą z archiwum portalu nowiny.pl i tygodnika Nowiny Raciborskie. Fot. Jarosław Przybysz, Małgorzata Kaszlikowska, Jolanta Zubko, Grzegorz Wawoczny.