Piątek, 5 lipca 2024

imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

RSS

To był najgorętszy dzień w tym roku!

06.07.2012 18:12 | 8 komentarzy | acz

Takiego upału jeszcze nie było. Dziś o godzinie 16.00 termometry w jedynej w regionie stacji meteorologicznej w Raciborzu-Studziennej wskazały najwyższą temperaturę w tym roku.

To był najgorętszy dzień w tym roku!
Na zdjęciu Beniamin Kwaśnica, obserwator pogody ze stacji w Studziennej obok klatki meteorologicznej Fot. Adrian Czarnota
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

33,5 stopnia Celsjusza - tyle wynosi tegoroczny rekord ciepła w regionie. To temperatura zanotowana na wysokości dwóch metrów w cieniu. Tym samym słupek rtęci w termometrach wzniósł się o jedną dziesiątą stopnia wyżej niż 1 lipca. Wówczas zanotowano „jedynie” 33,4 stopnia w cieniu. Dzisiejsza rekordowa temperatura została odczytana o godzinie 16.00. Jak dowiedzieliśmy się w stacji, od tej godziny temperatura będzie spadać między innymi z powodu rosnącego zachmurzenia.

Dzisiejszą rekordową temperaturę odczytano ze schowanych w tzw. klatce meteorologicznej na wysokości dwóch metrów, termometrów i psychrometrów. Na specjalnym termometrze zwanym maksymalnym, słupek rtęci zatrzymał się na poziomie 33,5 stopnia Celsjusza. To specjalny termometr rtęciowy z przewężoną rurką powyżej zbiorniczka. Po podniesieniu się słupka rtęci przy najwyższej temperaturze, po ochłodzeniu słupek nie opada - pokazuje więc najwyższą temperaturę między obserwacjami 

Najcieplej w Raciborzu było 10 sierpnia 1992 roku, kiedy zanotowano rekordową temperaturę – 36,8. Inne gorące lata, odnotowane przez raciborską stację to 2007 rok, kiedy 17 lipca termometry wskazały 35,9 stopnia Celsjusza i rok 2003 - wtedy było jednak o dwa stopnie chłodniej czyli 34,9 stopnia. To rzeczywista temperatura powietrza. Na tzw. temperaturę odczuwalną przez nas ma wpływ wiele innych czynników. Ciepło oddaje nagrzana przez kolejne dni ziemia, swoje dokłada promieniowanie słoneczne. Najgorzej się czujemy przy większej wilgotności powietrza, która może być całkiem wysoka nawet w najgorętsze dni. Na szczęście jest jeszcze wiatr, który daje nam wrażenie chłodu i pomaga w upałach.
(acz)