Uwaga ozon! Lepiej po południu zostań w domu
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach zaleca ograniczenie w najbliższych dniach, szczególnie w godzinach popołudniowych, przebywania na wolnym powietrzu.
Ozon jest szkodliwy dla zdrowia człowieka jeśli jest on wdychany przez dłuższy czas lub w dużych stężeniach. Kiedy ludzie narażeni są na wysokie stężenia ozonu, objawy mogą być różne: od poczucia suchości w ustach i gardle, kaszlu, do bólu głowy i klatki piersiowej. Im stężenia bliższe są dawce śmiertelnej, pojawiają się bardziej ostre objawy.
Utrzymująca się od 30 czerwca na obszarze województwa śląskiego sytuacja meteorologiczna powodująca napływ gorącego i wilgotnego powietrza zwrotnikowego, a kształtująca się w wyniku oddziaływania naprzemiennie układów wysokiego i niskiego ciśnienia z centrami nad Europą Środkową, spowodowała wystąpienie pogody insolacyjno-radiacyjnej (wysoka temperatura powietrza, małe zachmurzenie ogólne, wysoka wilgotność względna powietrza, zmienna prędkość wiatru i wysokie promieniowanie całkowite). Okresy pogody bezchmurnej występowały naprzemiennie z okresami silnego rozwoju chmur kłębiastych i towarzyszącymi im burzami. Ten dynamiczny przebieg warunków meteorologicznych spowodował stopniową kumulację stężenia ozonu troposferycznego, aż do wystąpienia na większości stacjach PMŚ w województwie śląskim wartości przekraczających ośmiogodzinne średnie stężenie poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, w uzgodnieniu z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie, Zakładem Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza z/s w Katowicach informuje, iż stężenie ozonu troposferycznego w godzinach dziennych na całym obszarze województwa śląskiego może utrzymywać się powyżej wartości docelowej 120 µg/m3. Lokalnie wartości chwilowe (1-godzinne) ozonu mogą wynosić około 180 µg/m3. Najwyższe wartości stężeń obserwowane będą w chwilach, gdy zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane a dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego nie będzie zakłócany okresowym dużym zachmurzeniem.
W związku z takim typem pogody i niebezpieczeństwem osiągnięcia lokalnie poziomów ozonu przyziemnego odpowiadających wartości progowej informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia poziomów alarmowych (180 µg/m3), zaleca się ograniczenie w najbliższych dniach, szczególnie w godzinach popołudniowych, przebywania na wolnym powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, a także osób starszych i chorych, u których ekspozycja na podwyższone stężenia ozonu może skutkować złym samopoczuciem i zaostrzeniem dolegliwości chorobowych.
Taki typ pogody utrzyma się także prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
Komentarze
6 komentarzy
po burzy jest wiecej wody a nie azotu :)
po burzy jest wiecej Azotu a nie Ozonu ;)
kiedys zawsze po burzy powiertze było zdrowsze,bo więcej ozonu,to co teraz jest na odwrót? Coś mi tu nie pasuje.
Cieszę się niezmiernie, że dodajecie takie informacje! Super dziennikarze pracują w waszej redakcji, naprawdę mi się podoba!
No to łatajcie tym ozonem słynną dziurę ozonową...
tyle syfu jest w powietrzu,nic tylko kupić sobie OP1