Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Kopalnia Marcel radzi, co robić, gdy ziemia trzęsie

25.04.2012 15:30 | 3 komentarze | tora

Dwa poradniki dla mieszkańców Radlina oraz rybnickiej dzielnicy Niedobczyce opracowała Kopalnia Marcel. Jeden zawiera wskazówki dotyczące postępowania w razie wystąpienia wstrząsu i uszkodzeń z nim związanych.

Kopalnia Marcel radzi, co robić, gdy ziemia trzęsie
Przedstawiciele KWK Marcel regularnie informują o prowadzonych pracach, planach czy usuwaniu szkód. Na zdjęciu Andrzej Kusiak goszczący na sesji rady miasta Radlina.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Drugi jest wykazem zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń i instalacji gazowych, które mogą się rozszczelnić z powodu działalności górniczej. - Uspokajamy ludzi, że wstrząsy nie mają wpływu na funkcjonowanie obiektów. A jeśliby pojawiłyby się uszkodzenia, to prosimy o reagowanie z rozwagą – mówi Andrzej Kuziak, szef działu miernictwa i geologii KWK Marcel. Kopalnia w poprzednich latach również przygotowywała podobne informacje. Tym razem powodem opublikowania poradnika był najsilniejszy wstrząs w historii kopalni, odnotowany 8 marca po godz. 20.00. W jego efekcie 3 górników zostało rannych, a jeden z nich potem zmarł. Pisaliśmy już wielokrotnie, że nikt nie spodziewał się takiego wstrząsu. Był silnie odczuwalny na powierzchni. Kopalnia odnotowała 151 zgłoszeń telefonicznych. 135 telefonów dotyczyło stwierdzenia uszkodzeń. 16 osób zadzwoniło podzielić się informacją, że odczuły wstrząs. Te telefony powodowały niepotrzebne zamieszanie na kopalni. Andrzej Kuziak tłumaczy, że w momencie wystąpienia wstrząsu priorytetem dla kopalni jest zapewnienie bezpieczeństwa załogi. - Na dole byli poszkodowani, a mieszkańcy dzwonili, że czuli wstrząs. To był wieczór. O tej porze i tak nie byłoby oględzin. Dlatego bardzo prosimy, aby wystąpienie uszkodzeń zgłaszać na piśmie do Działu Szkód Górniczych - mówi szef działu miernictwa. Zgłoszenia telefoniczne też będą honorowane, jednak kopalnia apeluje, aby nie telefonować tuż po wstrząsie. Telefonicznie szkodę można zgłosić do dwóch dni po zdarzeniu. Natomiast w poradniku czytamy, że przez całą dobę należy zgłaszać uszkodzenia zagrażające bezpiecznemu przebywaniu w budynkach jak nieszczelny komin czy instalacja gazowa. Sygnały przyjmują II dyspozytor kopalni pod nr tel. 32 7292135 oraz dyspozytor Stacji Geofizyki Górniczej pod nr tel. 32 7292245. Jeśli ktoś stwierdzi ulatnianie się gazu powinien ostrzec o ryzyku wybuchu, zamknąć kurek przed gazomierzem, przewietrzyć pomieszczenia, nie używać otwartego ognia i bezzwłocznie powiadomić pogotowie gazowe pod numer telefonu 992.

Kopalnia rozprowadziła poradniki poprzez parafie w Biertułtowach i Niedobczycach. Dla mieszkańców Radlina przygotowano 1500 ulotek, dla rybniczan – 1000. Informacje mają się również pojawić w Biuletynie Radlin i na stronie internetowej miasta.