Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

25.04.2012 14:01 | 0 komentarzy | red

Kostka brukowa to sprawdzony materiał do wykańczania nawierzchni wokół domu. Jak ją prawidłowo ułożyć, by wytrzymała wszelkie obciążenia i razem z elewacjami była wizytówką posesji?

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trwała i estetyczna nawierzchnia wokół domu to marzenie każdego inwestora. Oba warunki spełniają popularne kostki brukowe. Oferta producentów kostek jest na tyle bogata, że znajdą w niej coś dla siebie zarówno zwolennicy minimalizmu, jak i miłośnicy efektownych, przyciągających wzrok kolorowych nawierzchni. To materiał niemal uniwersalny – można nim wykładać ogrodowe alejki i patia, chodniki i placyki przed wejściem do domu, a także miejsca narażone na duże obciążenia, jak podjazdy czy zjazdy do garażu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet kostki o dobrze dobranych parametrach mogą się zapadać lub pękać, gdy nie zostaną prawidłowo dobrane i ułożone.

Bruk brukowi nierówny

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć przed ułożeniem bruku, jest dopasowanie rodzaju kostki do sposobu użytkowania nawierzchni. Przede wszystkim musi być ona wytrzymała na obciążenia (nie może pękać pod ciężarem samochodu) i ścieranie. Nawierzchnię, po której nie będą poruszać się samochody, można ułożyć z kostki o wytrzymałości na ściskanie 25 MPa, podjazdy do garażu wymagają kostki o lepszych parametrach – powyżej 35 MPa.

Kostki betonowe to najpopularniejszy materiał, z którego układany jest bruk. Mają wytrzymałość na ściskanie do 50 MPa. Barwione są najczęściej na kolor szary, czerwony, żółty, zielony, brązowy i czarny. Do zagospodarowania przestrzeni wokół domów w stylu rustykalnym i dworkowym warto użyć uszlachetnionych kostek betonowych z fazowanymi krawędziami, imitujących stare kamienie brukowe lub piaskowiec. W uzyskaniu chropowatej powierzchni pomagają specjalne zabiegi, jak młotkowanie, śrutowanie czy płukanie.

Kostki kamienne mają największą wytrzymałość na ściskanie – nawet 160 MPa, są mrozoodporne, nie wchłaniają tłuszczów. Najpopularniejsze są kostki granitowe występujące w wielu odcieniach szarości, zieleni, czerwieni i żółci. Kostki bazaltowe ze względu na swoją ciemną barwę są wykorzystywane głównie jako element kompozycji.

Brukowe cegły klinkierowe mają wytrzymałość 30-60 MPa, są mało nasiąkliwe i mrozoodporne, nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Są dostępne w ciepłych, naturalnych kolorach – od żółtego, przez czerwony, po brąz i grafit (zależy to od sposobu wypalania klinkieru i dodatku iłołupka). Dostępny jest też bruk klinkierowy cieniowany – z różnymi odcieniami w obrębie jednej kostki.

Kostki sztuczne z granulatu kauczukowo-silikonowego. Ich najważniejszą zaletą jest elastyczność – łagodzą skutki upadków i zapobiegają poślizgnięciom. Wyglądem przypominają kostki betonowe.

Bruk drewniany wbrew pozorom bardzo dobrze znosi duże obciążenia – do 95 MPa, jest jednak mało odporny na korozję biologiczną. Najczęściej stosuje się impregnowane ciśnieniowo kawałki (okrągłe lub kwadratowe) gałęzi i pni sosnowych oraz dębowych.

Wzorzyście pod stopami

By nawierzchnia przed domem stała się prawdziwą ozdobą domu, warto zastanowić się nad ułożeniem z kostek kompozycji. Na rynku dostępne są kostki w rozmaitych kształtach i kolorach umożliwiające ułożenie kół, łuków, rozet czy wachlarzy. Wielu producentów proponuje przygotowanie projektu nawierzchni. Stosunkowo prostym, a dającym ciekawy efekt zabiegiem jest ułożenie kostek o przekroju trapezu lub prostokąta w różnych rozmiarach – podjazd czy chodnik wygląda niebanalnie, nawet gdy użyjemy materiału w jednym kolorze.

Marcin Książkowski