Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Okna w domu oszczędzającym energię

25.04.2012 13:58 | 0 komentarzy | red

Liczne przeszklenia otwierające dom na otoczenie i wpuszczające do niego dużo światła są niemal standardem we współczesnych domach. Wypełniają nie tylko obszerne powierzchnie elewacji, ale też spore płaszczyzny dachu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mimo że parametry termiczne nowoczesnych okien są coraz lepsze, nadal tworzą one przegrody znacznie zimniejsze niż ściany. Nie wyklucza to zastosowania dużych okien w domu, który do ogrzania powinien zużywać jak najmniej energii, a jej straty przez przegrody zewnętrzne mają być jak najniższe. Warunkiem jest jednak zastosowanie okien spełniających wymogi budownictwa energooszczędnego. Drugi niezbędny warunek to wybór odpowiedniego projektu pozwalającego na usytuowanie domu tak, aby maksymalnie wykorzystać naturalne oświetlenie, a także dobranie wielkości okien do strony świata.

Efektywneformy okien

Projektanci domów energooszczędnych zwracają się w stronę dawnych sprawdzonych rozwiązań takich jak prosta forma, dwuspadowy dach czy zwarta bryła. Jednak przeszklenia ulegają znacznym zmianom.

W rozmiarze XXL

Okna zajmujące dużą część elewacji dają bardzo dużo światła, a wraz z nim darmową energię słoneczną. Największe okna mogą mieć wysokość 200-250 cm i szerokość do 350 cm. Takie wymiary mogą mieć jednak tylko okna nieotwieralne. Maksymalne wymiary okien otwieralnych to 180x180 cm. Popularne są okna panoramiczne – duże tafle szkła pozbawione podziałów. Chętnie stosuje się także wieloskrzydłowe okna balkonowe często składające się z części otwieralnych lub przesuwnych oraz nieotwieralnych. Przeszklenia znacznych części kondygnacji spotykane są, gdy wnętrza mają wysokość dwóch kondygnacji oraz na elewacjach szczytowych.

Na elewacji południowej ogromne znaczenie ma też kąt padania światła – różny w zależności od pory roku. Promienie, a wraz z nimi energia, powinny wnikać jak najgłębiej do wnętrza – stąd również projektowanie przeszkleń zamontowanych skośnie w stosunku do ściany, umożliwiających jak najbardziej efektywne ich chwytanie światła.

Nowe kształty

Oszczędzaniu energii służy także typowe dla współczesnej architektury zestawienie okien różnej wielkości i kształtów. Ma to uzasadnienie z punktu widzenia estetyki – swobodna kompozycja okien decyduje o atrakcyjności prostej bryły domu energooszczędnego. Szerokie, przebiegające przez całą elewację okna pasmowe są dobrym rozwiązaniem zastępującym kilka mniejszych okien, przede wszystkim dlatego, że łatwiej uszczelnić jedno okno niż kilka mniejszych.

Idei domu energooszczędnego odpowiada również moda na projektowanie zamiast balkonów portfenetrów, czyli wysokich okien, często nieotwieralnych. Tak zwane fiksy mają lepsze parametry termiczne  niż okna otwierane, są bardziej szczelne i mają mniejszą powierzchnię ram, które zawsze odznaczają się gorszą izolacyjnością termiczną niż szyby.

Na elewacjach domów energooszczędnych obecne są także przeszklone wykusze i ryzality. Ich okna są skierowane na trzy strony świata, co sprawia, że w  pomieszczeniu jest jasno przez cały dzień. Ważne jest, by wówczas użyć okien o jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych, wtedy wysunięte elementy elewacji nie narażają nas na znaczne straty ciepła.

Anna Wojciechowska