Poniedziałek, 20 maja 2024

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

SIP od strony mieszkańca - na co wydano kilka milionów

10.04.2012 07:48 | 6 komentarzy | raj

Szybszy dostęp do dokumentów, bezpłatne biuro nieruchomości i olbrzymia baza danych. System Informacji Przestrzennej już działa.

SIP od strony mieszkańca - na co wydano kilka milionów
Niebawem każdy z mieszkańców będzie mógł współtworzyć System Informacji Przestrzennej - mówi Halina Sieradz, główny specjalista ds. informacji przestrzennej w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tworzenie Systemu Informacji Przestrzennej (SIP) trwało w Wodzisławiu 3 lata. Pod koniec marca odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca projekt, który kosztował ponad 3,5 mln zł (3 mln to unijna dotacja). Niewielu mieszkańców jednak wie, co to za system, z czym to się je i komu ułatwia on życie. Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Znajdziesz kościół i szkołę

SIP to elektroniczna baza danych zawierająca niemal wszystkie informacje dotyczące tego co znajduje się na terenie Wodzisławia. Wchodząc na stronę www.sip.wods.pl mamy dostęp do interaktywnego planu miasta i jego podziału administracyjnego oraz portalu inwestora.

Plan miasta umożliwia nam zlokalizowanie każdego budynku, obiektu, czy drogi. Bez problemu znajdziemy tutaj restauracje, kościoły, stacje benzynowe, sklepy, ośrodki zdrowia wraz z aptekami, szkoły czy placówki kultury. Klikając na wybrany element poznamy adres, pod którym się on znajduje oraz numer telefonu i stronę www jeśli takową wybrana instytucja posiada. Zlokalizujemy ponadto m.in. przystanki autobusowe i dowiemy się jaki jest rozkład jazdy.

Biuro nieruchomości

Mniej atrakcyjna z punktu widzenia mieszkańca jest zakładka dotycząca podziału administracyjnego miasta. Widzimy tutaj m.in. dokładne granice przebiegające pomiędzy dzielnicami i obręby map geodezyjnych, a także lokale wyborcze.

Bardzo ciekawy jest z kolei portal inwestora. - Został on stworzony z myślą o firmach gotowych wydać w Wodzisławiu pieniądze. Nie oznacza to, że przeciętny mieszkaniec nie znajdzie tutaj ciekawych informacji. Niebawem i on będzie mógł współtworzyć portal – mówi Halina Sieradz, główny specjalista ds. informacji przestrzennej w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu.

W portalu znajdują się oczywiście wszystkie informacje (także po angielsku) dotyczące terenów inwestycyjnych miasta. Są one umieszczone na mapach w różnych konfiguracjach. Dostępne są także zdjęcia lotnicze jako ortofotomapa. Wiemy z jakimi terenami dana działka sąsiaduje, jakie jest jej uzbrojenie, jakie przeznaczenie zapisano dla niej w planie zagospodarowania przestrzennego. Dowiadujemy się ponadto kto jest właścicielem terenu i jak się z nim skontaktować.

Od maja każdy z mieszkańców będzie mógł zaznaczyć na mapach swoją nieruchomość, którą chce sprzedać. Portal będzie niejako bezpłatnym biurem nieruchomości. Ze względów bezpieczeństwa nanoszenie własnych informacji będzie możliwe po otrzymaniu z urzędu miasta specjalnego, bezpłatnego kodu, którym będzie posługiwał się użytkownik. To ułatwi weryfikację mieszkańców wprowadzających zmiany w systemie.

Ogromny krok do przodu

Na potrzeby SIP wykonano mapy cyfrowe - numeryczną i ewidencyjną. Zgodnie z przepisami przekazano je do Ośrodka Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu. Tutaj wydawane są mapy wykorzystywane przez mieszkańców. Bez nich nie ruszą m.in. z budową domu.

SIP to przede wszystkim elektroniczne mapy ewidencyjne (określające położnie budynków i działek wraz z granicami) oraz mapy sytuacyjne (m.in. uzbrojenie, krawężniki, drzewa). O ile pierwszy rodzaj map jest wykorzystywany także w przypadku Rydułtów, Radlina, a wkrótce  Pszowa, o tyle cyfrowa mapa sytuacyjna jest zupełną nowością, która będzie dostępna jedynie dla terenu Wodzisławia. – To ogromny krok do przodu. Praca na mapach analogowych jest znacznie mniej komfortowa. Poza tym te, z których korzystamy mają już ponad 20 lat. Ich utrzymanie jest bardzo trudne. Mapy elektroniczne to także szybsza obsługa mieszkańców – twierdzi Agata Kubina, naczelnik Wydziału Geodezji wodzisławskiego starostwa.

Czy to oznacza, że mieszkańcy występujący o wydanie map, w drugiej połowie roku, otrzymają je od ręki? – Będzie to raczej niemożliwe, ale z pewnością czas oczekiwania będzie krótszy. Również w przypadku map elektronicznych, które są drukowane z komputera musimy m.in. wykonać kosztorys i wprowadzić zlecenie do systemu. Obecnie wydajemy mapy do 7 dni. Być może w nowym systemie będzie to możliwe w ciągu dwóch dni, a może nawet kilku godzin – wyjaśnia Agata Kubina.

Rafał Jabłoński