Rudzkie opactwo w cyberprzestrzeni
Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach uruchomił wart 989 tysięcy złotych system informacji o zabytkach, kulturze i tradycji opactwa. Wszystkie informacje o obiekcie są teraz dostępne za pośrednictwem internetu a także w sieci interaktywnych i wielojęzycznych infokiosków. Zakupiono również pięćdziesiąt nowoczesnych palmotopów.
Rozejrzyj się z dzwonnicy
Pomysł na połączenie tradycji z najnowocześniejszą technologią uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Europejski zastrzyk gotówki w kwocie 840 tysięcy złotych pozwolił stworzyć system informacji, który pozwoli dowiedzieć się więcej na temat rudzkiej perły, również osobom niepełnosprawnym. Na co dokładnie wydano pieniądze? – Udało nam się stworzyć między innymi portal www.rudy-opactwo.pl zawierającym kompendium wiedzy o Rudzkim Zespole Klasztorno-Pałacowym – mówi ksiądz Jan Rosiek, dyrektor Ośrodka Formacyjno–Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach. – Jedną z części serwisu jest możliwość odbycia z każdego miejsca na świecie wirtualnego spaceru po naszym obiekcie. Na stronie opactwa zamieściliśmy wiele panoram miejsc, które są obecnie niedostępne dla turystów choćby ze względów bezpieczeństwa. Wystarczy ruch myszki komputerowej aby rozejrzeć się z dzwonnicy na okolicę, obejrzeć krypty czy karcer. Każda panorama zapewnia widok w 360 stopniach – wylicza ksiądz Rosiek.
Palmtopy dla grup
System e-informacji kulturalnej to nie tylko rozbudowany portal, ale i sieć wielojęzycznych i interaktywnych infokiosków. Te, zlokalizowane są w budynku opactwa i mają się również znaleźć na parkingu przed kompleksem. Jeden z nich jest dostosowany do obsługi przez osoby niepełnosprawne. System będzie wdrażany w miarę zainteresowania zwiedzających. Na nich czeka pięćdziesiąt palmtopów, czy niewielkich przenośnych komputerów gdzie na dotykowych ekranach każdy będzie mógł intuicyjnie wyszukać dowolną informację na temat zabytkowego kompleksu, również cudzoziemiec. – W urządzeniu jest zainstalowanych kilka wersji językowych, więc nawet Niemcy czy Francuzi będą mogli z nich korzystać. To urządzenia przeznaczone głównie dla grup, bo ciężko byłoby nam ogarnąć indywidualne wypożyczanie tych urządzeń. Musimy mieć również gwarancję, że jeśli ktoś pójdzie z nim do parku, to wróci i go zwróci. Pracujemy nad tym jak nie drażnić ludzi brakiem zaufania a z drugiej strony zabezpieczyć sprzęt. Najprawdopodobniej wprowadzimy zostawianie dokumentu tożsamości samo wypożyczenie będzie bezpłatne – mówi ksiądz Rosiek. – Palmtopy mają być rzeczą pomocnicza, bo nic nie zastąpi żywego słowa. Chodzi o to, aby nasi goście mieli dostęp do informacji o obiekcie, czyli bazylice, sanktuarium, zespole klasztorno-pałacowym czy parku – dodaje Grzegorz Tomasiak, pracownik rudzkiego obiektu, który zarządza stroną.
To nie ostatnie słowo
Jak zapewniają pomysłodawcy systemu, cały projekt ma możliwość rozbudowy o kolejne elementy. – Na portalu jest bardzo dużo informacji. To nie tylko migające obrazki ale również bardzo duża baza informacji o kulturze i historii. To prawdziwa wartość tego systemu. Jeśli ktoś będzie chciał poszerzyć swoją wiedzę o obiekcie to będzie mógł na stronie znaleźć interesujące go informacje. Jedną z zalet tego systemu jest możliwość jego ciągłej rozbudowy – mówi Tomasiak. System zacznie pracować pełną parą kiedy w rudzkim ośrodku zacznie się sezon. – System już działa choć trudno aby przy śnieżycach i mrozach jakieś tłumy turystów nas odwiedzały. Mimo tego w samym tylko styczniu odnotowaliśmy ponad siedemset odwiedzin. Nie wiem czy jakieś muzeum może pochwalić się takim wynikiem – mówi dyrektor rudzkiego ośrodka.
Adrian Czarnota
Komentarze
4 komentarze
czepianie się pierdoł :P abyście żyli tak jak ten Kapłan choć 5% to świat byłby o wiele lepszym :D
@marc Sutanna jest symbolem jego oddania się na służbę i oderwania od świata. Tu ciekawa homila na ten temat: http://www.diecezja.kalisz.pl/Akta/Sutanna.htm
"mu" a wiesz dlaczego ksiadz katolicki ma sutanne zamiast normalnego ubrania ??.
a ksiądz na zdjęciu jest anglikaninem? strojem katolickiego kapłana jest sutanna...