Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Niepokoje wokół aquaparku

25.01.2012 13:31 | 12 komentarzy | e

Dawid Wacławczyk, radny miejski, złoży na dzisiejszej sesji Rady Miasta interpelację w sprawie planowanej budowy aquaparku.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szanowny Pan
Mirosław Lenk
Prezydent Miasta Racibórz

Interpelacja w sprawie lokalizacji „aquaparku” przy ul. Zamkowej

Szanowny Panie Prezydencie! W związku z informacjami, jakie otrzymałem od mieszkańców żywo zainteresowanych budową aquaparku na terenie OSiR przy ul. Zamkowej, pragnę uzyskać odpowiedź na kilka ważnych pytań, dotyczących spraw, które budzą niezrozumienie a nawet niepokój wśród lokalnej społeczności.

W 2010 roku, podczas powodzi, na szczęście nie przelała się woda przez wały w okolicy OSiR. Mimo to szkody spowodowane przez podsiąkającą wodę gruntową zniszczyły boisko główne oraz związane z nim instalacje.

Dodatkowo obszar (boczne boisko), na którym ma być realizowana inwestycja tj. budowa aquaparku - znajduje się na terenie oznaczonym przez Państwowy Instytut Geologiczny jako "obszar zagrożony podtopieniami". Taki stan rzeczy odzwierciedlają mapy Państwowej Służby Hydrologicznej (http://epsh.pgi.gov.pl/epsh/). Często słyszy się również od „starszych datą”, rodowitych mieszkańców Raciborza, że teren boisk OSiR w przeszłości często przypominał wielką kałużę, spowodowaną przez podsiąkanie wód gruntowych.

W związku z tym, że Urząd Miasta Racibórz planuje wkrótce rozpocząć budowę jednego z najważniejszych obiektów użyteczności publicznej na boisku bocznym OSiR, zasadne wydaje się zadanie kilku ważnych pytań:

1. Czy w związku z tym inwestycja, przed rozpoczęciem jej fizycznej realizacji, będzie zabezpieczona przed zniszczeniami spowodowanymi nie bezpośrednio przez wodę płynącą, ale przez wysoki poziom wód gruntowych? Jeśli tak, to na czym będzie polegać dodatkowe zabezpieczenie (dodatkowe - w stosunku do inwestycji realizowanych na obszarach nie zagrożonych wysokim poziomem wód gruntowych?)

2. Jakie dodatkowe zabezpieczenia (w stosunku do inwestycji realizowanych poza terenami zagrożonymi podtopieniami) będzie posiadał gotowy obiekt, aby po oddaniu do użytkowania nie był narażony na uszkodzenie lub zniszczenie podczas występowania wysokiego poziomu wód gruntowych i stanów powodziowych?

3. Jeśli inwestycja (w trakcie budowy lub po oddaniu do użytku) nie zostanie należycie zabezpieczona przed wysokim poziomem wód gruntowych lub zalaniem przez wody powierzchniowe (a przed jej rozpoczęciem powszechnie wiadomo, że jest potencjalnie narażona na tego typu zdarzenia), to czy w przypadku jej uszkodzenia w wyniku podtopienia lub powodzi będzie to mogło być zgłaszane jako szkoda powodziowa, na przykład do instytucji oferujących dofinansowanie zadań związanych z odbudową obiektów uszkodzonych podczas powodzi – tak jak było to w roku 2010 w przypadku boiska głównego na OSiR?

4. Ile czasu, po oddaniu obiektu do użytku, będzie wynosić gwarancja? Powszechnie wiadomo, że obiekt ma być posadowiony na terenie zagrożonym powodziami i podtopieniami. Przez wiele lat jednak może utrzymywać się niski poziom wód gruntowych. Kto będzie pokrywał koszt napraw na przykład po 5 latach od oddania obiektu do użytku, jeśli poziom wód gruntowych wzrośnie i obiekt się uszkodzi, bo został na przykład zaprojektowany tak, jakby miał być posadowiony na stabilnym gruncie?

5. Czy sporządzając kosztorys budowy aquaparku, policzono także szacunkowe chociażby koszty inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową obiektu, które pokryć będzie musiało miasto? Mowa na przykład o przebudowie niewydolnego już układu komunikacyjnego w rejonie zjazdu w ulicę Zamkową, oraz budowie nowego boiska, gdyż obecne zostanie zabudowane.

Z poważaniem:

Dawid Wacławczyk

RSS Nasze Miasto



Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny, były wiceprezydent Raciborza