Niedziela, 22 grudnia 2024

imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki

RSS

Zakończyła się budowa obwałowania w Rudniku

14.12.2011 09:29 | 3 komentarze | e

Mieszkańcy gminy Rudnik, którym dotąd każdy mocniejszy deszcz spędzał sen z powiek - dziś już mogą spać spokojniej. W gminie zakończyła się właśnie budowa wałów od Grzegorzowic do granicy z województwem opolskim.

Zakończyła się budowa obwałowania w Rudniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budowę 2,5-kilometrowego obwałowania po stronie gminy Rudnik oficjalnie zakończono w miniony piątek. Wójt Alojzy Pieruszka liczy, że przynajmniej w części uspokoi to mieszkańców. - Myślę, że spokojniej będziemy teraz patrzeć na Odrę, choć trochę jeszcze potrwa zanim wały w pełni będą mogły spełniać swoje zadanie - tłumaczy wójt.

Pas wałów został już wykonany, zostały jeszcze drobne prace kosmetyczne, ale wcale nie bez znaczenia - dodaje wójt. - Trzeba obsiać trawą, musi wyrosnąć, ukorzenić się i wtedy wały się ustabilizują i w 100 procentach będą spełniać swoją rolę - wyjaśnia wójt Pieruszka.

Tymczasem zarówno gminie, jak i w starostwu zależy, by skłonić wojewodę opolskiego do zamknięcia wału przy Odrze. Od strony Rudnika prace już się zakończyły, z kolei sąsiedzi z opolskiego prace związane z poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego zaplanowali od przeciwnej strony. Tak, że opolski wał połączy się z wałem śląskim dopiero na końcu robót. Sytuacja niepokoi i władze gminy, i mieszkańców. - Żeby odcinek był szczelny, żeby go zamknąć nadal potrzeba około 500 metrów obwałowania. Póki co, mamy obietnicę od sąsiadów, że inwestycja będzie kontynuowana w 2012, najpóźniej w 2013 roku. Wtedy Lasakom i Grzegorzowicom cofka już nie zagrozi - mówi wójt.

Dziś w przypadku podwyższenia poziomu Odry, woda mogłaby się przelać na Lasaki od strony sąsiedniej, leżącej w Województwie Opolskim wioski Miejsce Odrzańskie. - Zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby zabezpieczyć naszą gminę przed niebezpieczeństwem - deklaruje Pieruszka. Władze Rudnika będą walczyć o jak najszybsze zamknięcie obwałowania i zminimalizowanie zagrożenia.

(red.)