Szkoła specjalna z kolejnym wyróżnieniem
Odebrali 10 tysięcy nagrody za działania proekologiczne
Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu, jako jedyna placówka oświatowa, został wyróżniony w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na najlepszy ośrodek edukacji ekologicznej w województwie śląskim. W poniedziałek 14 listopada, podczas uroczystej gali w Katowicach, Beata Rączka, dyrektor placówki odebrała okolicznościowy dyplom i czek na kwotę 10 tys. zł.
Najlepsze placówki edukacji ekologicznej wybrało spośród 24 podmiotów zgłoszonych do konkursu. Oceniano realizowane w ostatnich trzech latach pomysły prowadzenia działalności ekologicznej, zwłaszcza ich innowacyjność i atrakcyjność w kreowaniu postaw przyjaznych środowisku.
Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych zgłosił do konkursu projekt „Dbam o zwierzynę, szanuję rośliny. Ekologia – moje hobby”, który realizowany był w szkole od kwietnia do czerwca tego roku. W ramach projektu uczniowie wzięli udział m.in. w warsztatach technicznych, których celem było zaprojektowanie oraz wykonanie konstrukcji letniej woliery. Odbyli również wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, a zwieńczeniem projektu była organizacja „Zielonego Pikniku” dla wszystkich uczniów szkoły i ich rodziców.
Warto dodać, że w poprzednich latach wodzisławska placówka, kształcąca dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych, jako pierwsza w Polsce zdobyła Zielony Certyfikat I stopnia. - Od momentu otrzymania certyfikatu nasza placówka nieustannie podejmuje liczne i cenne inicjatywy o charakterze ekologicznym – podkreśla Beata Rączka. Dowodem dużego zaangażowania Zespołu w edukację ekologiczną jest zapowiedź udziału w kolejnych konkursach.
Laureatem konkursu „EKO – EDU” został Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej prowadzony przez Nadleśnictwo Wisła. Wyróżnienia, obok wodzisławskiego ZPSWR, zdobyły również: Leśna Izba Edukacji działająca przy Nadleśnictwie Siewierz, Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
(red)