Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Przydomowe oczyszczalnie zamiast kanalizacji?

05.11.2011 18:26 | 8 komentarzy | art

 

Na ostatniej sesji rady gminy w Lubomi, która odbyła się 26 października odbyła się dyskusja o przydomowych oczyszczalniach. Wygląda na to, że gmina definitywnie zrezygnuje z budowy sieci kanalizacyjnej na rzecz tańszych rozwiązań.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

- W związku z brakiem kanalizacji i planów jej budowy w najbliższym czasie nasi mieszkańcy coraz częściej pytają o możliwość dotacji do przydomowych oczyszczalni – podjął temat radny Bogusław Wawrzyńczyk. - Jeśli chodzi o kanalizację to jest czas kilku lat, pewnie 4-5, w których nie możemy liczyć na bezzwrotne dotacje unijne. Tymczasem na samą Lubomię i Grabówkę potrzebujemy około 65 mln zł. Ale nie możemy bezczynnie czekać do 2015 roku, kiedy posypią się kary. Dlatego jakieś rozwiązanie na miarę możliwości gminy musimy znaleźć – przyznał Czesław Burek, wójt Lubomi.

 

Chcą dotować co najmniej połowę kosztów

Zdaniem wójta przydomowe oczyszczalnie to na pewno projekt bardziej bezpieczny niż kanalizacja pod względem finansowym bo tyle się ich zrobi na ile wystarczy gminie środków. Przy tym można pozyskać dofinansowanie i pożyczki na ten cel chociażby z Wojewódzkiego Funduszu Ochorny Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Skoro taka oczyszczalnia kosztuje w granicach 10-12 tysięcy złotych to dotacja musiałby wynieść więcej niż połowę. Ale temat musimy rozeznać. Myślę, że więcej będzie można powiedzieć kiedy gminny budżet zasilą środki ze sprzedaży gruntów w czaszy zbiornika, czyli wiosną przyszłego roku – dodał wójt. Jego zdaniem jest jednak realne by gmina uruchomiła program dotacji jeszcze w przyszłym roku.

 

Uszczelnić szamba

Alternatywą dla przydomowych oczyszczalni, przynajmniej dla części gminy może być wykorzystanie ewentualnej oczyszczalni na Szczypiołkach w Nowych Nieboczowach, która obsługiwać będzie nową wieś (o ile przeprowadzi się tam odpowiednio duża liczba mieszkańców). Będzie to oczyszczalnia segmentowa a więc z możliwością rozbudowy w przyszłości i podłączenia do niej nie tylko mieszkańców nowej wsi. Być może zostanie na jej terenie wybudowany również punkt zlewczy ścieków. To zdaniem wójta powinno nieco obniżyć cenę za wywóz ścieków z szamb i skłonić mieszkańców do ich częstszego opróżniania swoich szamb, przy jednoczesnej konieczności ich uszczelnienia, czyli wymianie na zbiorniki bezodpływowe.

 

(art)

 

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia