Zostań wolontariuszem kolejnej edycji „Szlachetnej Paczki”
Do tej pory w ramach akcji „Szlachetna Paczka” obdarowanych na terenie gminy Godów zostało 6 potrzebujących rodzin. Jest szansa, że w tym roku liczba ta znacznie wzrośnie.
A wszystko dzięki temu, że dwie wolontariuszki zaangażowane w „Szlachetną Paczkę”, z przychylnością Ośrodka Pomocy Społecznej w Godowie, którego są pracownicami, postarały się by w gminie powstała osobna struktura zarządzająca akcją tzw. region Godów. - Do tej pory działałyśmy jako wolontariuszki dla regionu Rybnik. Tam nabrałyśmy doświadczenia, poznałyśmy jak to działa. Teraz zdecydowałyśmy żeby utworzyć odrębną strukturę w naszej gminie bo dzięki temu będzie większa szansa by pomoc trafiała do rodzin z naszego terenu. Będziemy mieć własny magazyn na paczki, a do tej pory musiałyśmy jeździć do Rybnika, co w jakiś sposób utrudniało zadanie wolontariuszom – wyjaśnia Monika Sobik, inicjatorka przedsięwzięcia i liderka regionu Godów.
Na czym polega idea „Szlachetnej Paczki”?
Pod koniec października i początku listopada wolontariusze w oparciu o dane OPS-ów wykonują ankiety wśród rodzin, o których wiadomo, że przyda się im pomoc materialna. Najczęściej są to rodziny, które nie mają postawy roszczeniowej, za to wielodzietne, niepełne, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi, bądź innymi członkami, rodziny dotknięte przez niezawinione nieszczęście. Na podstawie tych ankiet wolontariusze dowiadują się czego w danej rodzinie najbardziej brakuje. Ankieta, opisująca rodzinę, bez podawania danych osobowych jej członków trafia do bazy internetowej, która zamieszczona zostanie na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Z tej bazy darczyńca może wybrać rodzinę, której chce pomóc. Paczka trafi do rodziny przed świętami Bożego Narodzenia. - Darczyńca nie wie jaka to jest konkretnie rodzina, ale z opisu wie jakiej pomocy ona potrzebuje – wyjaśnia Monika Sobik.
Ma nadzieję, że nie zabraknie ludzi dobrej woli, którzy zechcą zostać darczyńcami. Liczy, że w pomoc uda się jej zaangażować miejscowe szkoły, które mogłyby zorganizować zbiórki wśród uczniów i rodziców. Pole do popisu będą mają również przedsiębiorcy i firmy. A także zwykli ludzie, którzy zechcą podarować cokolwiek. A jak pokazuje doświadczenie darczyńcy potrafią być hojni. - Do jednej z rodzin w Godowie trafiła pomoc, która mieściła się w ponad 30 pakunkach. Były ubrania dla dzieci, zeszyty i przybory szkolne, żywność – opowiada Sobik, zaznaczając że przekazywane dary to rzeczy nowe i nieużywane. Tak by obdarowanej rodziny nie urazić.
Poszukiwani wolontariusze
Ale by idea działała bez zarzutu oprócz darczyńców potrzebni są również wolontariusze. W akcji „Szlachetna Paczka” to oni są pośrednikami między rodzinami a darczyńcami. - Dlatego szukamy osób, które nie obawiają się kontaktu z potrzebującymi ludźmi, odpowiedzialnych i zaangażowanych w to co robią – podkreśla Izabela Hudek, która z Moniką Sobik dwa lata temu włączyła się do akcji.
Obecnie trwa nabór osób, które chcą zostać wolontariuszami regionu Godów. Zgłosiło się już kilka osób, ale wciąż poszukiwani są kolejni. Wolontariuszem może zostać każda pełnoletnia osoba, najlepiej zmotoryzowana bo to wolontariusz dostarcza paczkę z magazynu do rodziny. Żeby zgłosić swój akces do programu wystarczy wejść na stronę www.superw.pl, poszukać na widniejącej tam mapce rejonu, w którym chce się zostać wolontariuszem i wypełnić krótki kwestionariusz, a następnie poczekać na kontakt od lidera rejonu.
Artur Marcisz