Poniedziałek, 25 listopada 2024

imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

RSS

Złoty jubileusz „budowlanki”

06.10.2011 13:41 | 6 komentarzy | abs

- Ta szkoła dba nie tylko o umiejętności uczniów, ale myślicie również o wychowaniu młodzieży i przygotowaniu do dorosłego życia od strony wartości – mówiła Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, podczas jubileuszu 50-lecia popularnej „budowlanki”.

Złoty jubileusz „budowlanki”
Gościem uroczystości była Zofia Optułowicz- Pilecka, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, patrona Zespołu Szkół Technicznych (zdj. Anna Burda-Szostek)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obelisk i tablica

Uroczystości, które odbywały się 30 września, rozpoczęła msza polowa na boisku Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu, sprawowana przez księdza Bogusława Płonkę oraz księdza Janusza Badurę. Potem uczestnicy przeszli pod budynek szkoły, gdzie czterech dotychczasowych dyrektorów placówki odsłoniło obelisk upamiętniający złoty jubileusz „budowlanki”.

Z kolei na ścianie przy wejściu do placówki zawisła pamiątkowa tablica przedstawiająca patrona szkoły – rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza AK, więźnia Auschwitz-Birkenau, oskarżonego i skazanego przez władze komunistyczne na karę śmierci. Obecna na uroczystości córka rotmistrza – Zofia Optułowicz- Pilecka przypomniała, że wodzisławska szkoła jest 18., która przyjęła za patrona jej ojca. – Wszędzie tam, gdzie losy rzucą absolwentów tej szkoły w świat pójdą wartości tak pielęgnowane przez mojego ojca – mówiła wzruszona. – To będzie cudowna sztafeta pokoleń – dodała Pani Zofia.

Do wodzisławskiej „budowlanki”, która wykształciła 15 tysięcy absolwentów, list gratulacyjny wysłał zaprzyjaźniony z placówką – Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Wielka pięćdziesiątka na boisku

Do wrześniowych obchodów jubileuszu uczniowie i pedagodzy szkoły przygotowywali się przez cały rok. W ramach obchodów zorganizowano m.in. paradę zabytkowych pojazdów, happening z wypuszczeniem 50 balonów na wodzisławskim rynku, społeczność szkoły stanęła też do pamiątkowego zdjęcia, ustawiając się na kształt liczby 50, a ostatnio odbyła się próba bicia rekordu Guinessa w najdłużej przeprowadzonej lekcji języka polskiego.

(abs)