KONGRES: Schuster - Kryzys może być naszą szansą
Wystąpieniem końcowym Adama Zdziebły oraz Wolfganga Schustera zakończył się Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych.
- Ta nowa kultura polityki zagranicznej może się przyczynić nie tylko do poprawy partnerstwa ekonomicznego i gospodarczego, ale może faktycznie wzmocnić nasze więzi jako obywateli - mówi Wolfgang Schuster, przewodniczący CEMR. - W Europie jest miejsce dla różnorodności i tolerancji, tego uczy nas historia, tego nauczyła nas wizyta w Auschwitz-Birkenau - wspomina wczorajszą wizytę w Oświęcimiu.
- Ten kryzys, który wisi nad nami, może się okazać naszą największą szansą na silniejsze związanie się ze sobą - mówi Schuster. - Ważnym jest także, by zacząć związywać się z miastami na wschodzi i południu od Europy. Ta sieć, którą do teraz stworzyliśmy, działa bardzo dobrze, pora być może, by rozszerzyć ją na naszych sąsiadów - dodaje szef CEMR.
Schuster położył także duży nacisk na walkę o demokrację najniższym, lokalnym szczeblu, w co wpisuje się walka z biedą i nierównościami społecznymi. Wspomniał również o jubileuszu CEMR. - Przez te 60 lat uczyliśmy siebie i innych dialogu i współpracy. To, do czego doszliśmy pokazuje, jak ważny jest proces "bliźniaczenia" miast i jak ważny będzie on w przyszłości. Stąd też moje wielkie gratulacje dla Związku Miast Polskich i wszystkich partnerów - powiedział Wolfgang Schuster.
Wystąpieniem końcowym przewodniczącego CEMR zakończył się Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych. Pełnej relacji szukaj w najbliższym numerze "Tygodnika Rybnickiego"