Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Kolejne warsztaty organizowane przez Straż Graniczną

20.09.2011 15:22 | 0 komentarzy | acz

20 września w komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej odbyły się drugie z cyklu szkoleń-warsztatów z pracownikami urzędów miast i gmin zajmujących się sprawami cudzoziemców.

Kolejne warsztaty organizowane przez Straż Graniczną
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tym razem w raciborskiej komendzie szkolili się urzędnicy z powiatów bielskiego i cieszyńskiego oraz Bielska-Białej. Byli to pracownicy urzędów stanu cywilnego oraz komórek właściwych w sprawach zameldowań i rejestrowania działalności gospodarczej. W ramach poszczególnych bloków tematycznych poruszana była m.in. problematyka zawierania przez obcokrajowców fikcyjnych małżeństw z obywatelami Polski, a także zagadnienia związane z bezprawnym legalizowaniem przez cudzoziemców pobytu. Funkcjonariusze przybliżyli także zaproszonym urzędnikom działania Straży Granicznej w obszarze kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, opiniowania ich pobytu, prowadzenia rozpoznania migracyjnego oraz zakresu gromadzonych danych. W programie przewidziano również czas na dyskusję, wyjaśnienie problemów oraz omówienie obszarów wspólnego działania. Przy okazji szkolenia funkcjonariusze zaprezentowali zaproszonym gościom salę tradycji Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, nowoczesną krytą strzelnicę oraz sprzęt transportowy używany przez funkcjonariuszy do realizacji ustawowych zadań.

Warsztaty były przygotowane i prowadzone przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w ramach, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa, projektu „Wspólnie bez granic”. Opracowany w Śląskim Oddziale Straży Granicznej projekt, jest częścią Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej „Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013”. Głównym założeniem projektu jest wspieranie i pogłębianie współpracy transgranicznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa na polsko-czeskim pograniczu. Jako, że problematyka ta jest bardzo szeroka i nie dotyczy wyłącznie obszaru działania służb bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, do projektu - obok funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji, włączono także lokalne samorządy. Projekt przewiduje przybliżenie urzędnikom skomplikowanych zagadnień dotyczących m.in. pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium Polski i UE, w kontekście występujących w tym obszarze nieprawidłowości, a także wskazanie roli organizacji pozarządowych w skutecznym rozpoznawaniu niezgodnych z prawem działań oraz współpracy w ich zwalczaniu. By, osiągnąć w tym zakresie zamierzenia projektu, zaplanowano szkolenia-warsztaty z udziałem pracowników organów samorządowych zajmującymi się sprawami cudzoziemców. Z uwagi na zakres tematyki, a także dużą ilość uczestników, osobno zaplanowano szkolenia z udziałem pracowników urzędów pracy, osobno z pracownikami urzędów miast i gmin. Szkolenia z pracownikami urzędów pracy odbyły się 13 września i objęły prawie 50 osób. Pierwsze z cyklu szkoleń z urzędnikami miast i gmin odbyły się 15 września. Wzięło w nich udział 43 urzędników z powiatów raciborskiego, wodzisławskiego, rybnickiego oraz Rybnika. W szkoleniu, które odbyło się 20 września uczestniczyło 36 osób. Następne tego typu szkolenie-warsztaty planowane jest w pierwszej połowie października. Do udziału w nim Straż Graniczna zaprosiła z kolei urzędników z Bytomia, Gliwic, Zabrza, Piekar Śląskich, powiatu gliwickiego i tarnogórskiego. Do końca października zaplanowano łącznie 10 szkoleń z udziałem urzędników z województwa śląskiego i opolskiego.

Równolegle ze szkoleniami dla urzędników zajmujących się sprawami cudzoziemców, funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą w ramach projektu „Wspólnie bez granic” spotkania z młodzieżą raciborskich szkół ponadpodstawowych. Ich tematyką jest profilaktyka narkotykowa, w tym zagadnienia dotyczące regulacji prawnych w zakresie odpowiedzialności za posiadanie narkotyków w Czechach i w Polsce, a także zasady bezpiecznego przekraczania granicy państwowej.

Zakończenie realizacji całego projektu, w ramach którego odbyły się już wspólne szkolenia polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji, planowane jest do końca bieżącego roku.