Jak uczniowie poradzili sobie z egzaminami zawodowymi
Bardzo dobrze wypadli uczniowie powiatu wodzisławskiego zdający egzamin po technikach i szkołach policealnych.
Na 100%
Stuprocentową skutecznością mogą pochwalić się także sprzedawcy w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Wodzisławiu. Nieco gorzej poszło sprzedawcom w ZSZ w Rydułtowach (95,65%) oraz ZSZ dla Dorosłych w Wodzisławiu (66,67%). Powiodło się także mechanikom samochodowym z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Radlinie. Zdali wszyscy - 13 uczniów.
Większość oblała
Kiepsko przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną wypadli elektrycy z Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych w Wodzisławiu. Z dziesięciu zdał tylko jeden. Wynikiem nie mogą się pochwalić także ekonomiści z technikum wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie - z 16 absolwentów zdało tylko 2 (zdawalność 12,50%). Słaby wynik osiągnęli także mechanicy automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych uczęszczający do Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w Wodzisławiu. Zdawało 7 osób, zdały tylko 2 (28,57%).
Egzaminy zdawali także uczniowie Specjalnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej (Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu). Nikt z 10 osób podchodzących do egzaminu w zawodzie Kucharz małej gastronomi nie zdał.
Trzecie miejsce w województwie
Na tle województwa całkiem przyzwoicie wypadli uczniowie powiatu wodzisławskiego zdający egzamin po technikach i szkołach policealnych. Osiągnęli wynik zdawalności na poziomie 73,1% przy średniej województwa 63,99%. Na 36 powiatów i miast na prawach powiatu lepiej zaprezentowali się jedynie uczniowie z powiatu lublinieckiego (80,6%) i powiatu cieszyńskiego (75,4%). W powiecie raciborskim zdawalność wyniosła 62,6%, w rybnickim zaledwie 58,1%, w mieście Rybnik 69,6%, natomiast w Jastrzębiu-Zdroju 59,8%.
Po zawodówce
W przypadku absolwentów Zasadniczych Szkół Zawodowych zdawalność wyniosła 73,9 przy średniej województwa 73,61%. Wyprzedzili ich uczniowie z 20 powiatów., m.in. raciborskiego (79,4%), Jastrzębia-Zdroju (77,9%) i Żor (87,5%). Powiat rybnicki wypadł nieco gorzej - 73,0%, samo miasto Rybnik - 72,7%.
Poprawa za rok
Uczniowie którym się nie powiodło będą mieli szanse zdać za rok. Obecnie są absolwentami niewykwalifikowanymi. - To powoduje komplikacje w przypadku uczniów klas, które mają zagwarantowana pracę w kopalni - mówi Edyta Glenc, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu. - Na szczęście w zawodach górniczych wszyscy zdali. Niestety gorzej poszło elektrykom i mechanikom, a oni także mają gwarancję pracy. Ci którzy nie zdali zatrudnieni będą jako pracownicy niewykwalifikowani, co odbije się z pewnością na ich wynagrodzeniu - wyjaśnia naczelnik Glenc.
Rafał Jabłoński
Szczegółowe wyniki tutaj (PDF)
Komentarze
2 komentarze
to że twoja córka nie zdała, nie znaczy że nikt nie zdał... o ile mi wiadomo, to jeśli chodzi o profil fryzjerski w Pszowie - zarówno zawodówka, jak i technikum, ma dobra opinię... tylko uczennicom się nie chce... córka mogła iść na zawodówkę - więcej praktyki i w ogóle, a potem zrobić technikum w tym kierunku. widocznie wygórowane ambicje rodzica wygrały! a córka widocznie nie miała zadatków na technika... trudno - jak się ma formę na cegłę, to się pustaka nie zrobi...
Wyniki egaminów pokazują , które szkoły dobrze przygotują uczniow do egzaminu, bez ktorego cała ich nauka na nic. Moja córka oblała egzamin technikum fryzjerskim w Pszowie i teraz nic nie ma . Przykro mi że wcześniej nie było takich informacji może wybrałaby inna szkołę.