Niech bije serce, a nie ręka
W ramach programu osłonowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach zorganizował konferencję poświęconą problematyce przemocy.
- Dziękuję Ośrodkowi Pomocy Społecznej za wszelkie inicjatywy. Nasza jednostka stawiana jest za wzór dla innych tego typu ośrodków. Z pełnym zaangażowaniem zajmuje się problemami osób, którym potrzebna jest fachowa pomoc - podkreślał otwierając konferencję burmistrz Wiesław Janiszewski. I rzeczywiście, jak dodała dyrektor OPS-u Celina Cymorek, bardzo często pracownicy ośrodka proszeni są przez przedstawicieli samorządów z całego kraju o udzielenie doradztwa w obszarze zagadnień pomocy społecznej. Jak podają statystki OPS, w 2009 roku udzielono pomocy 129 osobom, w 2010 – 117, w pierwszym półroczu 2011 -106 osobom. Rodzinom, w których policja potwierdziła stosowanie przemocy i objęte zostały one odpowiednimi procedurami w zakresie interwencji, wsparcia i nadzoru przyznaje się tzw. niebieskie karty. W 2009 roku, zgodnie ze statystykami OPS, wypełniono 51 niebieskich kart, w 2010 – 34.
Gdzie ofiary przemocy mogą znaleźć pomoc?
- w Ośrodku Pomocy Społecznej
- w Punkcie Konsultacyjnym ds. uzależnień i przemocy w rodzinie
- w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- w zespole interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zespół interdyscyplinarny tworzy grupa specjalistów skupiona na rozwiązywaniu problemu przemocy w konkretnych rodzinach. Osoby krzywdzone mogą liczyć tu na skuteczną pomoc i wsparcie.
Ludzie:
Wiesław Janiszewski
Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.