Co nowego w szkołach?
Kuratorium Oświaty w Katowicach przedstawia najwazniejsze zmiany w roku szkolnym 2011/2012.
Tak jak dotychczas, egzamin gimnazjalny będzie składał się z trzech części – humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego nowożytnego. Po raz pierwszy jednak w tym roku wynik uzyskany z języka obcego będzie brany pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Im lepszy wynik egzaminu, tym większa szansa na dostanie się do renomowanej szkoły.
Poza tym zmieni się struktura obecnych dwóch egzaminów. Arkusze zostaną podzielone na dwie części. W humanistycznej będzie sprawdzana wiedza i umiejętności uczniów z dwóch zakresów: z zakresu języka polskiego oraz z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie;
W ramach części matematyczno-przyrodniczej będzie sprawdzana wiedza i umiejętności ucznia z zakresu matematyki oraz z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii. Począwszy od roku szkolnego 2011/2012 uczeń będzie otrzymywał 5-6 wyników egzaminu gimnazjalnego, tj. wynik z: języka polskiego, z historii i wiedzy o społeczeństwie, z matematyki, z przedmiotów przyrodniczych, z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym, jeżeli uczeń przystąpił do egzaminu na tym poziomie.
Obowiązek przedszkolny dla pięciolatków
Od tego roku , 1 .09. 2011 każde dziecko pięcioletnie jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, by w 2012 pójść do pierwszej klasy. Jeszcze tylko w tym roku rodzice sami decydowali, czy posłać sześciolatka do pierwszej klasy, za rok będzie to już obowiązkowe.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Wprowadzone zmiany mają przyczynić się do tworzenia w szkołach środowiska sprzyjającego zindywidualizowanemu rozwojowi każdego dziecka. W szkołach mają powstać specjalne zespoły, których skład będzie zależał od potrzeb uczniów. Mogą się w nim znaleźć psycholog, pedagog, logopeda czy doradca zawodowy. . Ma to zagwarantować indywidualne podejście do dziecka, wyrównywać szanse edukacyjne dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, przy czym specjalne potrzeby edukacyjne dotyczą nie tylko uczniów z trudnościami w uczeniu ale także uczniów szczególnie uzdolnionych.
W życie wchodzi również zmiana ze znowelizowanego rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa i higieny w placówkach oświatowych. Na ich podstawie władze gmin i powiatów będą mogły odwołać zajęcia jeśli:
1) będą problemy w dotarciu ucznia do szkoły lub placówki lub powrotem ze szkoły lub placówki lub
dodatkowo od tego roku
2) wystąpią kłopoty w organizacji zajęć w szkole lub placówce
w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych.
Rok szkolny 2011/2012 , krótka statystyka:
Liczba uczniów w województwie śląskim:
Szkoły podstawowe - 241.857
Gimnazja 133.543
Ponadgimnazjalne - 161.890
Liczba uczniów w klasach pierwszych poszczególnych typów szkół:
SP - 44.041
G - 41.638
Ponadgimn. - 46.043
Liczba dzieci:
5 - letnich: 42.743
6- letnich: 40.499