Zrób sobie test na HIV
Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kampanię „Zrób test na HIV” promującą wykonywanie anonimowych i bezpłatnych testów w kierunku HIV.Badania można wykonac równiez w Raciborzu.
Odbiorcami prowadzonych działań są przede wszystkim osoby dorosłe, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne.
W 2010 roku test w kierunku HIV w punktach konsultacyjno - diagnostycznych zrobiło ponad 25 tysięcy osób i choć liczba wykonujących taki test z roku na rok wzrasta, świadomość jego wykonania jest nadal zbyt mała.
Punkty konsultacyjno-diagnostyczne to miejsca, w których nie tylko można przeprowadzić test, ale także spotkać się anonimowo i bezpłatnie z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku i oszacuje ryzyko zagrożenia.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 30 PKD rekomendowanych i współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Aktualna lista punktów, ich adresy oraz informacje o godzinach otwarcia są dostępne na stronie www.aids.gov.pl.
Działania podejmowane w ramach kampanii „Zrób test na HIV” mają także na celu podkreślenie faktu, że HIV może dotyczyć każdego oraz, że negatywny wynik testu dziś, nie uchroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Jedynie wiedza o drogach zakażenia oraz podejmowanie bezpiecznych zachowań może zapobiec zakażeniu i chorobie.
Wirus HIV przenosi się poprzez krew, kontakty seksualne i z zakażonej matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu lub karmienia piersią). Możemy uniknąć zakażenia HIV, jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
1.Używajmy tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do depilacji.
2.Przekłuwajmy uszy, wykonujmy zabiegi kosmetyczne czy tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach.
3.żywajmy jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek.
4.Unikajmy narkotyków i uważajmy, by ktoś inny nam ich nie podał.
5.Pamiętajmy, że przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne, a zatem bądźmy wierni swojemu parterowi i wymagajmy wierności od niego.
6.Jeżeli dojdzie do przypadkowego kontaktu seksualnego, zabezpieczajmy się – właściwie użyta prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.
7.Jeżeli uznamy, że w naszym życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić nas na zakażenie wirusem HIV, zgłośmy się do punktu konsultacyjno – diagnostycznego, w którym bezpłatnie i anonimowo otrzymamy informację, czy podejmowane zachowania były lub są ryzykowne i czy test w kierunku HIV jest konieczny.
Honorowymi patronami akcji są m.in. Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny. Kampania „Zrób test na HIV” potrwa do maja 2012 roku.