Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

RAFAKO: Kocioł przeszedł próbę

18.07.2011 15:25 | 0 komentarzy | e

Budowany przez RAFAKO S.A. kocioł dla Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. przeszedł pozytywnie próbę ciśnieniową  9 czerwca, a 1 lipca odbyła się uroczystość uświetniająca wykonanie tego ważnego etapu realizacji projektu.

RAFAKO: Kocioł przeszedł próbę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RAFAKO S.A. buduje dla PKN ORLEN S.A. nowoczesny gazowo-olejowy kocioł parowy wyposażony w instalację katalitycznego odazotowania spalin i elektrofiltr oczyszczający spaliny z kotła. Kocioł posiada moc 420 ton pary na godzinę. Kontrakt wart ok. 200 mln zł podpisany został w marcu 2008 r. Inwestycja realizowana jest przez RAFAKO w systemie „pod klucz”, tzn. począwszy od wykonania dokumentacji, prac fundamentowych, przez wszystkie etapy montażu aż po przekazanie kompletnego obiektu klientowi do eksploatacji. 

Próba ciśnieniowa jest jednym z ważniejszych etapów w trakcie montażu kotła. Miała ona miejsce 9 czerwca na terenie PKN ORLEN. Jej pozytywny wynik uczciła uroczystość, która odbyła się 1 lipca w Płocku. - Próba ciśnieniowa pozwala na sprawdzenie szczelności całej części ciśnieniowej kotła, czyli poprawności wykonania elementów w trakcie produkcji w RAFAKO oraz wszystkich spoin montażowych wykonanych na budowie w Płocku. W celu przeprowadzenia próby ciśnieniowej kocioł jest napełniany wodą, a podłączona pompa zwiększa jej ciśnienie. Podczas próby maksymalne ciśnienie wynosiło 23,85 MPa, a ciśnienie robocze wynosi 13,6MPa. Przeprowadzona próba odbiorowa, z udziałem Urzędu Dozoru Technicznego, uzyskała wynik pozytywy. Nie stwierdzono żadnych nieszczelności, pęknięć i odkształceń elementów ciśnieniowych kotła – mówi Damian Klinos, kierownik projektu Kocioł K8 Płock w RAFAKO S.A. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele PKN ORLEN S.A., RAFAKO S.A., Urzędu Dozoru Technicznego oraz podwykonawcy RAFAKO S.A. współpracujący przy realizacji projektu.

To już ósmy kocioł budowany przez RAFAKO w Płocku, największej przemysłowej elektrociepłowni w Polsce, natomiast pierwszy wyposażony w instalację odazotowanie spalin jak i elektrofiltr. Urządzenia te pozwalają na zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów i tlenków azotu, pozytywnie oddziałując na środowisko. Przekazanie kotła do eksploatacji planowane jest na koniec czerwca przyszłego roku. - Wykonana próba ciśnieniowa potwierdziła zakończenie montażu części ciśnieniowej kotła. Została ona przeprowadzona z miesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do daty kontraktowej. W chwili obecnej kontynuujemy montaż urządzeń, instalacji dookołakotłowych, kanałów spalin i powietrza, izolacji, branży elektrycznej i AKPiA. Po zakończeniu tych prac, przystąpimy do rozruchu i optymalizacji pracy kotła – relacjonuje Damian Klinos.

(Adventure Media s.c. Agencja Public Relations)