Pogrzeb cesarza z udziałem raciborzan
W Wiedniu w sobotę 16 lipca odbyły się uroczystości pogrzebowe Otto von Habsburga, syna ostatniego cesarza Austrii i króla Węgier. Wśród 1000 honorowych gości rodziny Habsburgów znaleźli się przedstawiciele Unii Paneuropejskiej "Silesia" z Raciborza: Wilibald Fabian i Artur Wierzbicki.
Msza żałobna odbyła się w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana. Mszę żałobną wraz z arcybiskupem Wiednia, kardynałem Christophem Schoenbornem koncelebrowali biskupi z krajów tworzących dawną monarchię austro-węgierską. Nuncjusz apostolski Peter Stephan Zurbriggen odczytał list od Benedykta XVI, w którym zmarły został określony jako "wielki Europejczyk, który niestrudzenie poświęcił się na rzecz pokoju i współistnienia narodów".
W uroczystości pogrzebowej uczestniczył m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, a także członkowie rodzin królewskich z Luksemburga, Liechtensteinu, Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W mszy uczestniczyło ponad 1000 zaproszonych gości: europejskich polityków, koronowanych głów i szefów rządów krajów Unii Europejskiej, w tym przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezydent Gruzji, premierzy Chorwacji i Macedonii. Wśród zaproszonych gości znaleźli się też raciborzanie. Stowarzyszenie Unia Paneuropejska "Silesia " delegowała przewodniczącego Wilibalda Fabiana oraz sekretarza generalnego organizacji Artura Wierzbickiego, radnego Powiatu Raciborskiego.
Zmarły dr Otto von Habsburg przez wiele lat był prezydentem Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej, w skład której wchodzi polska Unia Paneuropejska "Silesia". Celem Unii Paneuropejskiej jest jedność wszystkich narodów europejskich w silnej Unii Europejskiej, która skutecznie reprezentuje ich interesy na świecie. Wymaga to szybkiego włączenia wszystkich narodów Europy Środkowej i Wschodniej do Unii Europejskiej, co będzie stanowiło jądro zjednoczonej Europy w przyszłości.
Międzynarodowa Unia Paneuropejska na zjeździe w Strasburgu (10 grudnia 1995 r.) podjęła deklarację o prawie człowieka do samodzielnego rozwoju, wzmocnieniu rodziny i innych wspólnot naturalnych, jak również Europy, która charakteryzuje się sprawiedliwością społeczną z zasadami solidarności i pomocniczości.
Przewodniczący Unii Paneuropejskiej "Silesia" Wilibald Fabian od samego początku istnienia organizacji w Polsce, której był inicjatorem w 1990 r., blisko współpracował ze zmarłym Otto von Habsburgiem.
Po mszy żałobnej kondukt przeszedł pomiędzy dawnymi budynkami cesarskimi, by dotrzeć do miejsca pochówku Otto von Habsburga, w krypcie cesarskiej kościoła kapucynów, gdzie spoczywa m.in. jego matka, cesarzowa Zyta. Zgodnie z wolą zmarłego jego serce trafiło do opactwa benedyktyńskiego w Pannonhalmie, w zachodnich Węgrzech. - Podczas rozmów z Otto von Habsburgiem nie dało się odczuć jakiegokolwiek wywyższania, był on człowiekiem otwartym i wielkiego serca. Potrafił celnie prezentować swoje myśli. Moja obecność podczas ostatniej drogi była dla mnie wewnętrznym obowiązkiem, dowodem wdzięczności za to, co zrobił dla nas - wspomina Wilibald Fabian. Przewodniczący PE Jerzy Buzek nazwał Otto von Habsburga „zaangażowanym Europejczykiem”. Sztandary Paneuropy były wyprowadzone zaraz za sztandarem Habsburgów, co świadczy o wadze jaką zmarły przywiązywał do ruchu paneuropejskiego. Jesienią tego roku jeden z cyklicznych wykładów organizowanych przez Unię Paneuropejską „Silesia” będzie poświęcony osobie zmarłego Ottona von Habsburga.
Wielkim honorem jest fakt, że w tej podniosłej i smutnej uroczystości w Wiedniu nie zabrakło przedstawiciela polskiej organizacji z Raciborza.
(Paneuropa)