Rafako uspokaja w komunikacie
27 czerwca Spółka PBG S.A. poinformowało o podpisaniu umowy przedwstępnej ze Spółką Elektrim S.A. na zakup 50 proc. i jednej akcji RAFAKO S.A. Transakcja ma dojść do skutku najpóźniej z końcem bieżącego roku.
- Transakcja otwiera kolejne szanse i możliwości dla rozwoju RAFAKO. Obie strony uzupełniają się. Dysponują innym rodzajem technologii, funkcjonują w innych obszarach budownictwa przemysłowego. Na tym połączeniu skorzystają obie strony. PBG to lider w swoim zakresie i komplementarny partner RAFAKO. W mojej ocenie jest to przełomowa data, jesteśmy świadkami zdarzenia gospodarczego na skalę europejską – zapewnia Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A. - Połączenie kompetencji obu firm zwiększa szanse uzyskania wielomiliardowych kontraktów i jest gwarantem rynkowego sukcesu – dodaje prezes RAFAKO.
PBG S.A. świadczy usługi w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw. Działa jako generalny realizator lub podwykonawca w zakresie projektowania, wykonawstwa, remontów, eksploatacji i serwisu w obszarze wydobycia i przesyłu gazu ziemnego, ropy naftowej oraz magazynowania -gazu ziemnego, paliw, LNG, LPG, C5+, CNG. Spółka stoi na czele grupy kapitałowej, w skład której wchodzą firmy działające na rynku budownictwa specjalistycznego, m.in. Hydrobudowa S.A., KWG S.A., Gasoil Engineering S.A., PG Metro i in. Jest większościowym udziałowcem Energomontażu-Południe S.A. RAFAKO wejdzie w skład tej grupy, uzupełniając jej portfolio o swoje doświadczenia w zakresie budownictwa energetycznego. Działalność w obszarze energetyki będzie oparta na RAFAKO jako spółce wiodącej, odpowiedzialnej za konsolidację tego segmentu w Grupie Kapitałowej PBG. Cena, za jaką PBG S.A. zamierza kupić 50 proc. pakiet udziałów w raciborskiej spółce to ponad 600 mln zł.
Jak zapewnił Jerzy Wiśniewski, prezes zarządu i założyciel PBG S.A. 28 czerwca podczas konferencji prasowej, RAFAKO trafi w dobre ręce. Dzięki firmie z Raciborza cała grupa stanie się jednym z najsilniejszych podmiotów specjalizujących się w budownictwie energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Tę pozycję zamierza zbudować w oparciu o RAFAKO.
Działając wspólnie RAFAKO i PBG będą miały większe szanse na udział w wielomiliardowych przetargach w sektorze energetycznym. Czołowi gracze na rynku energii, czyli np. PGE, Tauron, Energa i Enea w nadchodzących latach planują znaczne zwiększenie swoich nakładów inwestycyjnych. Chcą skupić się nie tylko na wybudowaniu nowych tradycyjnych elektrowni, ale również napędzanych odnawialnymi źródłami energii. Inwestycje te będą związane także z utrzymaniem i modernizacją obecnych jednostek.
- Rafako posiada wysokie kompetencje, z których zamierzamy korzystać. Jest to element naszej długofalowej strategii. To firma, którą oceniamy bardzo wysoko. Nie zamierzamy dokonywać zmian we władzach i strukturach organizacyjnych spółki, ponieważ jest tam wszystko w jak najlepszym porządku - podkreślił prezes Jerzy Wiśniewski.
Warunkiem pomyślnego przebiegu transakcji jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację podmiotów.
Adventure Media