Wtorek, 8 października 2024

imieniny: Pelagii, Brygidy, Demetriusza

RSS

Nie dostałeś się na wymarzone studia? Spróbuj jeszcze raz!

21.06.2011 13:22 | 0 komentarzy | red

Każdy kandydat posiadający świadectwo dojrzałości może przystąpić do uzupełniającej  rekrutacji na studia. Dodatkowe terminy rekrutacji uczelnie  ustalają indywidualnie. 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Większość szkół wyższych przeprowadza rekrutację za pośrednictwem internetu. W tym przypadku składanie przez kandydata kompletu dokumentów następuje dopiero po wstępnej kwalifikacji na studia. Wykaz niezbędnych dokumentów – oprócz tych podstawowych, którymi są: świadectwo dojrzałości,  ankieta osobowa, (zawierająca imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, nr PESEL, a w przypadku jego braku inny numer ewidencyjny, adres zamieszkania, adres do korespondencji oraz informację o podstawowym źródle utrzymania rodziny kandydata na studia) poświadczona przez uczelnię kopia dowodu osobistego (lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata na studia) oraz aktualna fotografia kandydata – określa uczelnia.

 W końcowym etapie rekrutacji szkoły wyższe wymagają złożenia oryginału bądź odpisu świadectw dojrzałości. Wynika to z obowiązujących przepisów, które regulują kwestie prowadzenia przez uczelnie dokumentacji studiów. Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie dokumentacji przebiegu studiów, które wejdzie w życie 1 października tego roku., uczelnie będą przechowywać w teczkach studentów poświadczone kopie świadectw dojrzałości.

Czy jednak uczelnie tak samo traktują oryginały i duplikaty dokumentów składanych przez maturzystów? Czy też na przykład osoby, które na danej uczelni złożyły oryginały dokumentów są podczas rekrutacji brane pod uwagę w pierwszej kolejności?  – Nie ma takiej praktyki – odpowiada Bartosz Loba, rzecznik prasowy

Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Uczelnie określają termin ostatecznego złożenia dokumentów, czyli potwierdzenia zamiaru studiowania w danej uczelni. Osoba , która w ostatecznym terminie nie potwierdzi zamiaru podjęcia studiów, (nie złoży wymaganych dokumentów)  nie zostanie przyjęta na studia.

(abs)