RAFAKO wspiera poszukiwania nowych talentów
13 maja odbyła się konferencja prasowa podsumowująca drugą edycję Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska” i zawodów Polbank CUP 2011. Jednym z głównych sponsorów cyklu zawodów było RAFAKO, które wspiera także ambasadorkę programu – Justynę Kowalczyk.
W tegorocznej odsłonie udział wzięło 822 zawodniczek i zawodników, którzy startowali w pięciu kategoriach wiekowych. Najmłodsi z nich mają niespełna 9, a najstarsi – 20 lat. Cykl składał się z 12 biegów, które rozegrano w czterech ośrodkach narciarstwa biegowego. Młodych zawodników gościły Tomaszów Lubelski, Wisła, Zakopane i Szklarska Poręba. Rekordową frekwencję zanotowano w Wiśle - wówczas na starcie pojawiło się 482 sportowców. W zawodach udział wzięły 72 kluby.
Spotkanie było okazją do uhonorowania najlepszych zawodników i dokonania podsumowania dotychczasowych działań związanych z programem. Goście zwracali uwagę na znaczenie imprezy w kontekście propagowania biegów narciarskich w Polsce.
Szansa dla biegów narciarskich
- To jest duża szansa na rozwój tej dyscypliny sportu, chociaż trzeba sobie zdawać sprawę, że tak naprawdę ten program musi funkcjonować 8-10 lat, aby w efekcie 18-20 -letni uczestnicy tego programu byli naszymi reprezentantami w pucharach świata, czy innych zawodach rangi światowej – mówił Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. A. Tajner zwrócił także uwagę, iż „Bieg na Igrzyska” zmienia mapę biegów narciarskich w Polsce. - Coraz więcej jest klubów z tzw. „ściany wschodniej”; z Tomaszowa Lubelskiego, z Siedlec, a także ze Śląska – zauważył prezes PZN. Na kanwie działań realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich tworzone są programy związane z innymi dyscyplinami sportu. - Program jest perełką, wśród działań które ministerstwo realizuje na rzecz upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. Współpraca z PZN od wielu lat rozwija się bardzo dobrze, a ten program jest jakby ukoronowaniem tej dobrej współpracy i teraz możemy obserwować jego efekty. Program pokazał, że w Polsce jest potencjał do rozwijania biegów narciarskich. Ten potencjał to utalentowana młodzież, nauczyciele, wychowawcy i trenerzy. Jestem przekonany, że za kilka lat doczekamy się silnej reprezentacji Polski w biegach narciarskich z potencjałem zdobywania medali w największych światowych imprezach – mówił Wojciech Kudlik, dyrektor Departamentu Rozwoju i Promocji Sportu w Ministerstwie Sportu.
Społeczna odpowiedzialność biznesu
Celem programu jest odnajdywanie największych polskich talentów biegów narciarskich. Jak podkreślał Arkadiusz Pilarz, dyrektor „Biegu na Igrzyska”, zawody to także profesjonalne narzędzie do szkolenia dla trenerów, jak również dla młodzieży i dla dzieci, które uczestniczą w tym programie. - To przedsmak tego, czego mogą się niektórzy z nich spodziewać w trakcie dorosłego życia sportowego na zawodach rangi międzynarodowej w Polsce czy za granicą – mówił.
Przy organizacji tak dużego wydarzenia sportowego nie wystarczy współpraca ministerstwa z Polskim Związkiem Narciarskim. Podczas konferencji wiele mówiło się o znaczeniu wsparcia, jakiego udzielili sponsorzy. - Wszyscy wiemy, że firmy są zakładane po to, aby przynosić dochód. Jednak firmy nie są samotnymi wyspami na oceanie rynku. Każdą z nich tworzą ludzie, każda jest osadzona w pewnej społeczności i naszym zdaniem każda firma w zależności od swoich możliwości powinna wspierać przedsięwzięcia społeczne, kulturalne i sportowe czy to na skalę lokalną, krajową, czy też nawet międzynarodową. RAFAKO od wielu lat wspiera takie przedsięwzięcia nie tylko na skalę lokalną, o czym świadczy przykład wsparcia Justyny – gwiazdy światowego sportu, czy też „Biegu na Igrzyska”, którego wszyscy uczestnicy są dopiero u progu, mam nadzieję świetnie rozwijających się karier sportowych. Można oczywiście powiedzieć, że to państwo powinno wspierać młode talenty, ale czekając na takie działania moglibyśmy zmarnować zbyt wiele kwiatów, które nie rozkwitłyby bez wsparcia takich programów jak „Bieg na Igrzyska” - powiedział Piotr Karaś, dyrektor Biura Marketingu, Postępu Technicznego i Rozwoju Technologii w RAFAKO S.A.
Radość i realizm mistrzyni
Medalistka olimpijska i zdobywczyni Pucharu Świata nie kryła radości związanej z organizacją „Biegu na Igrzyska”. - To jest niesamowite, że dobre wyniki sportowe nie są nagradzane tylko medalami. Dzięki tej imprezie rozwija się moja ukochana dyscyplina sportu – mówiła Justyna Kowalczyk. Medalistka zwróciła się także bezpośrednio do młodych zawodników. - W ubiegłym roku mówiłam wam, że otrzymaliście dużą szansę i namawiałam, żebyście ją wykorzystali. Dzisiaj to potwierdzam, ale widzę, że ją wykorzystujecie. Mam nadzieję, że za kilka lat z niektórymi z was spotkam się w kadrze, ale spieszcie się – mówiła zdobywczyni Pucharu Świata. Justyna Kowalczyk jest realistką, zdaje sobie sprawę z tego, że tylko niektórzy uczestnicy „Biegu na Igrzyska” osiągną w przyszłości mistrzowski poziom. Podczas konferencji podkreślała jednak, że wartością dodaną programu jest zaszczepienie w młodych ludziach kultury fizycznej i miłości do nart. - Cieszę się, że także moi sponsorzy indywidualni dali się namówić na udział w tym projekcie i włączają się w działania na rzecz propagowania całej dyscypliny sportu. RAFAKO kiedyś mi pomogło w ciężkiej chwili, tym dzieciakom też nie jest łatwo – przyznała medalistka.
RAFAKO wspiera „Bieg na Igrzyska” od samego początku. - Jesteśmy sponsorem Justyny, więc w sposób naturalny postanowiliśmy wesprzeć także ten bieg. Nie zastanawialiśmy się długo. Kiedy wsparliśmy Justynę, ona nie była jeszcze znaną zawodniczką. Tutaj znowu pojawiła się okazja, żeby wesprzeć sportowców, którzy nie są jeszcze znani. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo kim będą w przyszłości obecne tu dzieci i młodzież. Może się okazać, że dzięki temu, że ktoś podał im rękę i zrobił takie zawody, rozwinie się prawdziwy talent – mówił Piotr Karaś.
Sukces całej dyscypliny
Trójkę najlepszych zawodniczek i zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych nagrodzono, a najlepsi juniorzy z grup B i C otrzymali dodatkowo roczne stypendia. Dziesięć klubów, które zdobyły największą liczbę punktów cieszyło się nagrodami rzeczowymi i sprzętem sportowym. Zwycięzcom gratulowała m.in. Justyna Kowalczyk i Piotr Karaś, który życzył zawodnikom, aby mogli spotkać się z medalistką w kadrze narodowej.
Konferencja była także okazją do uhonorowania samej Justyny Kowalczyk. Zdobywczyni Pucharu Świata otrzymała od Prezesa Związku Narciarskiego nagrodę za wyniki sportowe. Zawodniczka skorzystała z okazji, by w imieniu młodych zawodników i swoim zaapelować do prezesa PZN o stworzenie trasy rolkowej, która umożliwi trenowanie także latem. Zgromadzeni goście nagrodzili prośbę Kowalczyk gromkim aplauzem. Najmłodsi sportowy póki co szlifują kondycję na salach gimnastycznych. Nie wyobrażają sobie jednak zimy bez rywalizacji na ośnieżonych stokach i to jest największy sukces programu.
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
ZDJĘCIE:Wśród osób, które wręczały młodym sportowcom wyróżnienia była m.in. Justyna Kowalczyk oraz Piotr Karaś z RAFAKO S.A.