Piątek, 1 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

RSS

Książę Mieszko podniesiony do rangi międzynarodowej

20.05.2011 17:10 | 18 komentarzy | ma.w

Historycy z Wrocławia, Katowic, Opola i Opawy przyjechali do Muzeum by mówić o jedynym raciborzaninie, który został władcą Polski.

Książę Mieszko podniesiony do rangi międzynarodowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Nowiny Raciborskie i Wydawnictwo Nowiny zorganizowały 20 maja w Muzeum w Raciborzu Międzynarodową konferencję naukową pn. "Mieszko, książę raciborski i dzielnicowy władca Polski oraz jego dziedzictwo". Odbyła się w tej samej sali, w której przed 10 laty czytelnicy Nowin Raciborskich wybrali w plebiscycie Mieszka Laskonogiego Raciborzaninem Tysiąclecia. Inspiracją by znów mówić o księciu stała się 800 rocznica objęcia przez Mieszka tronu krakowskiego i zostania dzielnicowym władcą Polski.

Dr Norbert Mika redaktor naukowy konferencji (wspólnie z dr Ludmiłą Nowacką, wiceprezydent Raciborza, reprezentował miejscowe środowisko historyków) uznał za niebagatelne wyeksponowanie dzięki konferencji jedynego raciborzanina, który został władcą Polski. - Po 800 latach jego imię zostało na nowo podniesione do takiej rangi by przedstawić go na międzynarodowej konferencji naukowej - podkreślał.

Dyskusję uczestników wzbudziła kwestia, który ośrodek był stołecznym grodem księstwa w XIII wieku - Opole czy Racibórz. Prelegenci byli zgodni, że to nasze miasto było najważniejsze na Górnym Śląsku. Po raz pierwszy w tak skondensowanej formie zaprezentowano ikonografię dotyczącą księcia Mieszka, czym zajęły się Ewa Koczwara i Ewa Kuźnik (G3). 

Podkreślono odnalezienie nieznanej dotąd kroniki raciborskiej z pierwszej ćwierci XIX wieku. Prawdopodobnie jej autorem jest Gustaw Adolf Harald Stencel, nauczyciel Augustyna Weltzla. Fragment tej kroniki dotyczący księcia Mieszka został przedstawiony przez studenta Marka Mikę z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Ludzie: