W Muzeum otwarto wystawę o św. Florianie
To część partnerskiego projektu muzeów z Raciborza i Ostrawy finansowanego przez Euroregion Silesia. Otwarcia dokonał Mirosław Lenk.
Wprowadzenie do wystawy wygłosiła Julita Ćwikła, kierownik działu etnografii raciborskiej placówki. Przedstawiła cele projektu dofinansowanego ze środków unijnych:
- zaprezentowanie kultu tego świętego na Śląsku,
- pochwalenie się zbiorami szerszej publiczności, a to nie takie łatwe by pokazać zbiory czeskie w Polsce i na odwrót,
- spotkanie muzealników - rzadkość, możliwość nawiązania kontaktów, owocujących na przyszłość;niedługo w Ostrawie odbędzie się podobna wystawa jak raciborska
Święty Florian jest postacią znaną po obu stronach granicy ale rzadko eksponowaną. Dlaczego więc jego wybrano na bohatera projektu a nie św. św. Jan Nepomucena, częściej spotykanego na pograniczu?
Jiřina Kábrtová dyrektor partnerskiego Muzeum w Ostrawie zaproponowała tę postać, bo czeskie muzea mają więcej zbiorów na temat św. Floriana, w samej Ostrawie jest kilkadziesiąt jego przedstawień podczas gdy w śląskich muzeach najwyżej po kilka.
Szerokie patronactwo św. Floriana jest znane w całej Europie, zwłaszcza w Austrii. To wspólna postać dla obu kultur - polskiej i czeskiej. Wystawa mu poświęcona składa się z dwóch części. Na parterze Muzeum umieszczono zbiory z muzeów: w rzeźbie, malarstwie, grafice i na sztandarach (najwięcej jest zabytków XIX-wiecznych). Drugą część na półpiętrze, poświęcona kultowi lokalnemu św. Floriana jako patrona strażaków.
Projekt "Św. Florian na Śląsku" konferencja muzealna i wystawa "Św. Florian w zbiorach muzeów" jest współfinansowany ze środków EFRR i budżetu państwa Przekraczamy Granice.