Sobota, 12 października 2024

imieniny: Eustachego, Maksymiliana, Serafina

RSS

Św. Florian na Śląsku - konferencja i wystawa

22.04.2011 10:10 | 0 komentarzy | e

Raciborskie muzeum realizuje projekt pt. „Św. Florian na Śląsku”. W jego ramach odbędzie się konferencja muzealna „Św. Florian na Śląsku” i wystawa „Św. Florian w zbiorach muzeów”.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na konferencji 12 maja referaty wygłoszą:
- ks. dr Henryk Pyka „Św. Florian patron Górnej Austrii i  diecezji Linnz
- prof. dr hab.  Tomasz Węcławowicz „Krakowski kościół Św.  Floriana  i jego znaczenie w wiekach średnich”
- ks. prof. dr hab. Jan Górecki „Kult św. Floriana na Śląsku”  - mgr Markéta Palovská „Činnosti sborů dobrovolných hasičů na Ostravsku a kult sv. Floriána”
- mgr Wiesława Branna „Kapličky u cest, kříže a figury  v české části Těšínska se zvláštním ohledem na kult sv. Floriána”  - mgr Lubomir Haluška „Svaty Florián – patron Hasičů

Konferencji będzie towarzyszyć wystawa „Św. Florian w zbiorach muzeów”. Swoje zabytki zaprezentują: Ostravske Muzeum, Slezske Zemske Muzeum w Opavie, Muzeum Nowojicinska, Muzeum w Bruntale, Muzeum Tesinska, Muzeum Beskyd Frydek Mistek, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum  Śląskie w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Miejskie w Chorzowie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum w Bielsku-Białej, Muzeum w Raciborzu. Wystawa będzie prezentowana bezpłatnie w Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej 1 w terminie maj – połowa lipca 2011 r. oraz bezpłatnie w Muzeum w Ostravie, ul. Masarykova 1 w terminie sierpień – wrzesień 2011 r.

Wśród licznych świętych znanych i czczonych na terenie Śląska jest św. Florian, męczennik. Jego kult rozwinął się w Austrii, Czechach i w Polsce od średniowiecza.  Nasilenie kultu datowane jest na XVI w. Wiąże się ono z pożarem krakowskiego Kleparza w 1528 r., podczas którego ocalał jedynie kościół p.w. św. Floriana. Lud miejscowy uważał fakt ten za cud. Zdarzenie to spowodowało, że Święty został obwołany patronem strzegącym od ognia i szczególnym opiekunem straży pożarnej, hutników i kominiarzy.
           
Jego wizerunki wkomponowane są w krajobraz śląskiej ziemi, można je spotkać nie tylko w kościołach, ale w kapliczkach wiejskich, w domowych kapliczkach umieszczonych  w ścianach domów. Figury tego świętego widnieją w wielu śląskich miastach m.in. na raciborskim Rynku. Przedstawienia św. Floriana znajdują się również na chorągwiach  i dokumentach związanych z działalnością straży pożarnej na Śląsku. Święty ten jest jednym z najbardziej znanych na Śląsku po stronie czeskiej. Jego wizerunki można znaleźć w wielu czeskich miejscowościach. Podobnie jak w Polsce patronuje on strażakom i strzeże przed pożarem. Różnego rodzaju eksponaty związane z kultem św. Floriana na Śląsku znajdują się w zbiorach śląskich muzeów po stronie polskiej i czeskiej. Przez realizację tego projektu muzea w Raciborzu i Ostrawie chcą wskazać na jeden z licznych elementów wspólnych dla kultury polskiej i czeskiej, na kult św. Floriana. Chcą go pokazać i przybliżyć współczesnemu mieszkańcowi śląskiej ziemi w Polsce i Republice Czeskiej.
           
Celem projektu jest zaprezentowanie społeczności lokalnej zbiorów muzealnych dotyczących kultu św. Floriana, pochodzących z różnych czeskich i polskich muzeów oraz zapoznanie z postacią i życiem świętego. Projekt jest skierowany do społeczności lokalnej oraz do pracowników muzealnych. Podczas realizacji projektu muzealnicy śląscy będą wymieniali się doświadczeniami zawodowymi, wiedzą na temat ikonografii i historiografii. Celem jest promocja partnerskiej współpracy mieszkańców oraz wzmacnianie więzi poprzez uzmysławianie wspólnych korzeni kulturowych. Celem projektu jest wspieranie działań w zakresie rozwoju kontaktów międzyludzkich w oparciu o bogate dziedzictwo kulturowe całego obszaru nadgranicznego. Prezentowanie zbiorów muzealnych w muzeach polskich i czeskich ma na celu wzmacnianie kontaktów mieszkańców  i zainteresowanie ich dziedzictwem kulturowym regionu oraz propagowanie kultury wysokiej. Celem jest także zapoznanie z formami obchodzenia kultu św. Floriana.

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa Przekraczamy Granice.

Partnerami projektu są Muzeum w Raciborzu i Ostravske Muzeum.