Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Powiatowy magazyn zarządzania kryzysowego powstanie w Bluszczowie

06.04.2011 09:57 | 1 komentarz | raj

Na temat bezpieczeństwa oraz komunikacji autobusowej rozmawiano podczas Konwentu Miast i Gmin Powiatu Wodzisławskiego

Powiatowy magazyn zarządzania kryzysowego powstanie w Bluszczowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W piątek, 1 kwietnia 2011 r., w Urzędzie Gminy w Godowie odbyło się drugie w obecnej kadencji władz powiatu wodzisławskiego posiedzenie Konwentu Miast i Gmin Powiatu Wodzisławskiego, w którym wzięli udział Starosta Tadeusz Skatuła, Wicestarosta Dariusz Prus oraz włodarze ośmiu gmin powiatu.

Tematem posiedzenia było omówienie koncepcji powiatowego magazynu zarządzania kryzysowego, a także zagadnienia funkcjonowania transportu zbiorowego na terenie powiatu wodzisławskiego. Z tego powodu na spotkanie wraz z władzami Wodzisławia Śląskiego przybył także członek zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju, Benedykt Lanuszny.

 Starosta przedstawił wnioski z prac powołanego na poprzednim konwencie zespołu ds. opracowania koncepcji lokalizacji i wyposażenia powiatowego magazynu zarządzania kryzysowego. Starosta omówił trzy lokalizacje wytypowane przez zespół: magazyn przeciwpowodziowy gminy Gorzyce w Odrze, magazyn Kółek Rolniczych w Bluszczowie oraz magazyn powiatowej straży pożarnej ulokowany w obrębie Powiatowego Zarządu Dróg w Syryni.

Ze względu na lokalizację i inne uwarunkowania (magazyn w Odrze jest położony na terenie zalewowym, zaś magazyn w Syryni ma ograniczoną powierzchnię i są w nim przechowywane również inne materiały) zebrani wskazali jako optymalny wybór magazynu w Bluszczowie i zaproponowali, aby Starosta wraz z wójtem Gorzyc podjęli kroki w celu zorganizowania w tym obiekcie powiatowego magazynu zarządzania kryzysowego.

W toku dyskusji nad proponowanym wyposażeniem magazynu i jego finansowaniem ujawniły się różnic pomiędzy gminami dotyczące optymalnego z ich punktu widzenia wyposażenia. Wskazano, że część gmin jest bardziej narażona na zjawisko powodzi, inne zaś bardziej na zagrożenia związane z miejskiego charakteru gmin. Ustalono jednak, że wspólnie i solidarnie wszystkie gminy wraz z powiatem przystąpią do utworzenia magazynu zarządzania kryzysowego, który zabezpieczy niezbędne środki i materiały do wykorzystania w razie wystąpienia klęsk także innych niż powódź.

Ze względu na trudną sytuację finansową oraz skomplikowanie sytuacji prawnej związanej ze wspólnie podejmowaną inicjatywą uzgodniono, że zadanie zostanie rozłożone na kilka lat. W pierwszym roku zostaną podjęte działania na rzecz wyremontowania obiektu i zakupu najbardziej potrzebnego wyposażenia, a w latach następnych magazyn będzie stale doposażony.

 W dalszej części posiedzenia włodarze gmin i powiatów podjęli dyskusję dotyczącą funkcjonowania komunikacji publicznej na terenie powiatu w świetle nowej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Starosta, jak i pozostali uczestnicy konwentu podkreślili, że nakłada się na samorządy co raz to nowe zadania, nie przekazując żadnych środków.

Omówiono sytuację panującą w poszczególnych gminach. Odniesiono się także do przewidywanej całkowitej likwidacji PKS w Rybniku, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla południowo – zachodnich gmin powiatu. Włodarze gmin z oburzeniem wskazywali na praktyki kierownictwa rybnickiego PKS, polegające na likwidacji kolejnych kursów bez wcześniejszego powiadomienia gmin o takich zamiarach. Miasta zrzeszone w MZK w Jastrzębiu-Zdroju zwracały z kolei uwagę na stale rosnące koszty transportu zbiorowego, obciążające miejskie kasy.

W efekcie dyskusji ustalono, że władze gmin prześlą Staroście informacje o wysokości ich nakładów na transport zbiorowy oraz wskażą najpilniejsze problemy do rozwiązania w tym obszarze, w szczególności dokonają inwentaryzacji połączeń, którym grozi likwidacja. Ze względu na różnice w położeniu prawnym poszczególnych gmin w zakresie komunikacji publicznej postanowiono też o podjęciu prac w mniejszych zespołach, które spotkać się będą z władzami powiatu.

 Dodatkowo na wniosek Starosty Tadeusza Skatuły postanowiono, że na jednym z najbliższych posiedzeń Konwentu omówiona zostanie problematyka lokowania i funkcjonowania na terenie powiatu wodzisławskiego stacji bazowych telefonii komórkowej.

(raj), Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu